Aicina atcelt PVN kompensējamajiem un recepšu medikamentiem

© f64

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicinās Ministru kabinetu veidot darba grupu, lai vērtētu iespēju atcelt pievienotās vērtības nodokli (PVN) kompensējamiem un recepšu medikamentiem, šodien lēma komisijas deputāti.

Komisijas sēdē Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics informēja par 0% PVN likmes ieviešanas kompensējamiem un recepšu medikamentiem fiskālo ietekmi.

Bolēvics sacīja, ka Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kurā piemērota tik augsta PVN likme medikamentiem. Latvijā PVN likme recepšu, tostarp kompensējamiem medikamentiem, ir 12%, savukārt Igaunijā - 9%, Lietuvā - 5%, Spānijā - 4%, Francijā 2,1%, bet Zviedrijā - 0%.

Pēc SIFFA aprēķiniem, ieviešot 0% PVN likmi kompensējamajiem medikamentiem iemaksas valsts budžetā samazināsies par 20,1 miljonu eiro, bet, samazinot PVN likmi recepšu medikamentiem, budžeta ieņēmumi samazināsies pat par 26,5 miljoniem eiro.

Bolēvics sacīja, ka Latvijā patlaban notiek plaša diskusija par medikamentu cenām, un esot jāsaprot, ka cenu veido ne tikai ražotāju noteiktā cena, bet arī aptieku uzcenojums un PVN likme, kas noteikta katrā valstī.

SIFFA jau iepriekš rosinājusi diskusiju par PVN atcelšanu kompensējamiem un recepšu medikamentiem, norādot, ka, atceļot PVN kompensējamām zālēm, valsts kompensējamo medikamentu budžets gada laikā papildus iegūtu 15,8 miljonus eiro. Savukārt pacientu līdzmaksājumi par kompensējamām zālēm, atceļot PVN recepšu medikamentiem, samazinātos par 4,3 miljoniem eiro.

Bolēvics aģentūrai LETA jau marta sākumā norādīja, ka PVN samazināšana recepšu medikamentiem nodrošinās iespēju kompensējamo zāļu sistēmā iekļaut sen gaidītos jaunos inovatīvos medikamentus, kuru pieejamība Latvijā joprojām ir viena no zemākajām Eiropā. Turklāt PVN likmes samazināšanas rezultātā papildus budžetā iegūtie 15,8 miljoni eiro ir ievērojama summa, kas valsts apmaksātās zāles ļaus iegādāties daudz lielākam pacientu skaitam. "Šo izmaiņu rezultātā samazinātos iedzīvotāju mirstība no hroniskām slimībām un potenciāli zaudēto mūža gadu rādītāji. Turklāt būtiski, ka šos mērķus varētu sasniegt esošā kompensējamo zāļu budžeta ietvaros, nemeklējot papildu finansējumu," toreiz sacīja Bolēvics.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka, atceļot PVN likmi recepšu zālēm, ievērojams ietaupījums 6,4 miljonu eiro apmērā rastos arī par valsts nekompensēto recepšu medikamentu cenu. Bolēvica ieskatā, minētā pacientu grupa ir visvairāk "apdalīta", jo nesaņem nekādu valsts atbalstu zāļu iegādei, un šiem medikamentiem ir arī lielāki aptieku uzcenojumi.