Dziesminieks Valdis Atāls atzīst, ka bijis VDK aģents ar segvārdu "Nominatīvs"

 
©f64

LTV1 raidījumā “1:1” dzejnieks un dziesminieks Valdis Atāls, kurš savulaik izcietis piecu gadu ieslodzījumu lēģerī, atzinis, ka sastrādājies ar VDK zem pseidonīma Nominatīvs.

Atāls paskaidro, ka pie viņa Tālajos Ziemeļos ieradies Cēsu čekas priekšnieks Pētersons, kurš licis Atālam parakstīt dokumentus, kur viņš atzīst, ka aizdedzinājis cietuma ēku, un piekrīt sadarboties ar čeku.

“Pētersons saka tā: šo diversiju izmeklēs vietējā drošības komiteja. Jācer, ka tu sadarbosies. Es saku, ko es varu sadarboties, ja es nebiju ne darbā, ne pie vainas. Viņš saka: nē, viņi izmeklēs un tev ir jāsadarbojas, vismaz jāsniedz liecības. Un tad liek rakstīt papīru. Un es kā dzejnieks, kā cilvēks ar sirsapziņu domāju, kā lai tā uzraksta - gandrīz kā vēsturei. Un pašam lielas bailes - viņš ir atbraucis, par velti viņš nebrauktu. Ja viņš nebūs gandarīts, mani te samals miltos. Domāju - nē, ir jālaipo. Un es iesāku to tekstu: es ienīstu šo kriminālo pasauli. Tas ir vesels simbols, jo pasaule patiešām ir krimināla, kā šodien, ne tikai vakar. Tā ir karu un nodevības pasaulīte. Piestāju un domāju tālāk. Un rakstīju - es esmu gatavs sadarboties, lai atklātu jebkuru noziegumu pret sabiedrību. Un pats pie sevis nodomāju - ne jau pret valsti. Pret sabiedrību, sabiedrība vēl nav valsts, bet valsts - tā ir politiska formācija. Es nodomāju - viss kārtībā, dzejniek. Tik tālu esi izturējis. Bet viņš saka: paraksties! Es jau grasos parakstīties, bet viņš saka - nē, vajadzīgs pseidonīms. Es jutos šausmīgi aizvainots un jūtu, ka mani tur pie.. intīmas vietas. Es saku - ļoti piemērots pseidonīms - stukačs. Viņš saka - nē. Es tajā brīdī biju ļoti nikns uz sevi, ka nevaru izsprukt no nagiem. Beigu beigās saku - jūs interesē, kas nodedzināja to rūpniecības zonu? Uz “kas?” atbild ar nominatīvs,” teic dzejnieks.

Atāls apstiprina, ka viņa pseidonīms bija Nominatīvs.

Atālam nupat iznākusi autobiogrāfiska grāmata “Elle debesīs”.

Šeit var noskatīties pilnu interviju.