Pulksteņa griešana: Latvija grib palikt vasaras laikā

 
©Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

Lietuva ir apliecinājusi, ka nelielai valstij Eiropas Savienībā (ES) nav pamata mazvērtības kompleksam. Sadarbībā ar Somiju tā izteica viedokli par regulāro pulksteņa laika maiņu – pietiek mākslīgi paildzināt diennakts gaišo laiku it kā elektroenerģijas taupības nolūkos. Ieguvumu ir pārāk maz, lai tā turpinātu.

Šovasar Eiropas Komisija aptaujāja ES iedzīvotājus un ieguva rezultātu: tika iegūts lielākais atbilžu skaits, kāds jebkad saņemts kādā Eiropas Komisijas rīkotā aptaujā, - 4,6 miljoni. Pārliecinoši lielākā daļa - 84 procenti - aptaujas dalībnieku atbalstīja sezonālās laika maiņas izbeigšanu. Vislielākais noliegums mākslīgajai pulksteņa laika maiņai bija Somijā - tur to vēlas izbeigt 95 procenti nobalsojušo. Jau iepriekš, kad līdzīgu aptauju veica tikai Somijas mērogā, mākslīgo pulksteņa laiku neatbalstīja 80 000 iedzīvotāju. Tomēr pat saulainajā Grieķijā visas Eiropas aptaujā 44 procenti respondentu teica «nē» pulksteņa grozīšanai.

Pašlaik pulksteņa griešanu Latvijā varam gaidīt tikai nākamā gada 31. martā.

Katru gadu visas ES dalībvalstis oktobra pēdējā svētdienā pagriež pulksteņu rādītājus stundu atpakaļ, bet marta pēdējā svētdienā - stundu uz priekšu. Eiropas Komisija šonedēļ ierosināja izbeigt sezonālo pulksteņrādītāju pagriešanu ES, ļaujot dalībvalstīm brīvi izvēlēties, vai pastāvīgi piemērot vasaras vai ziemas laika režīmu. Eirokomisijas priekšlikums paredz, ka katra dalībvalsts līdz 2019. gada aprīlim paziņos, vai tā plāno pastāvīgi piemērot līdzšinējo vasaras vai ziemas laiku. Visām izmaiņām vajadzētu būt saskaņotām ar kaimiņvalstīm.

Latvijas valdība 14. augustā atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku. Bet Latvija vēlas vienotu regulējumu visā ES, lai nav tā, ka atsevišķas dalībvalstis nosaka atšķirīgu laiku un Latvija nonāk citā laika joslā nekā tuvējās kaimiņvalstis. Proti, Latvija nevēlas pieļaut, ka šis būtu nacionāla mēroga jautājums. Tam atkal vajadzētu būt centralizētam un jaunas direktīvas jautājumam.

Pašlaik pulksteņa griešanu Latvijā varam gaidīt tikai nākamā gada 31. martā. Pēc tam dalībvalstis, kuras par savu pastāvīgo standarta laiku vēlas pieņemt ziemas laika režīmu, varēs to izdarīt, pēdējo sezonālo pulksteņa pagriešanu veicot svētdien, 2019. gada 27. oktobrī. Pēc šā datuma sezonālas laika maiņas vairs nebūs iespējamas.

Šie termiņi būs spēkā ar nosacījumu, ka Eiropas Parlaments un Padome pieņems Eiropas Komisijas priekšlikumu ne vēlāk kā 2019. gada martā.

 

Abonē