"Latvenergo" vadītāja pienākumus turpinās pildīt Bariss

Otrdien, 22.jūnijā, paredzētajā AS "Latvenergo" ārkārtas akcionāru pilnsapulcē Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce par uzņēmuma valdes vadītāja pienākumu izpildītāju, visticamāk, virzīs pašreizējo valdes locekli Uldi Barisu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Uzņēmuma valdē darbojas pieci cilvēki. Trīs valdes locekļi - Bariss, Arnis Daugulis un Arnis Kurgs - "Latvenergo" valdē nodrošina kvorumu.

Pūce kā AS "Latvenergo" valsts kapitāldaļu turētājs 22.jūnijā ir sasaucis ārkārtas akcionāru pilnsapulci, lai lemtu par koncerna vadītāja Kārļa Miķelsona un viņa vietnieka Aigara Meļko atsaukšanu no amatiem energokompānijas valdē. Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) norāda, ka atbilstoši likumam "Par valsts un pašvaldību kapitāldaļām un kapitālsabiedrībām" 22.jūnijs ir tuvākais datums, kad iespējams sasaukt akcionāru pilnsapulci.

Kampars ir solījis, ka koncerna divu valdes locekļu amata kandidātu meklēšana nenotiks ātri. "Vispirms piecas reizes mērīsim un tikai tad griezīsim," solīja ministrs.

Vaicāts par iespējamajiem potenciālajiem "Latvenergo" valdes locekļiem, Kampars nevēlējās spekulēt ar pieņēmumiem par konkrētām personām, tāpēc Ekonomikas ministrija 22.jūnijā ir sasaukusi ārkārtas pilnsapulci, kuras laikā, balstoties uz dokumentiem un tiesas lēmumu, tiks lemts par Miķelsona un Meļko atstādināšanu no amata.

Tajā pašā laikā Kampars uzsvēra, ka patlaban "Latvenergo" valde triju cilvēku sastāvā strādā pilnvērtīgi, īpaši uzsverot koncerna valdes locekļa Barisa darbu, kurš pagaidām pilda valdes vadītāja pienākumus. "Katrā ziņā jaunu valdes locekļu meklēšana nebūs vienas dienas jautājums. Piecas reizes mērīsim un tikai tad griezīsim, jo uzņēmuma nozīmi Latvijas ekonomikā nevar pārvērtēt. Līdz ar to šajā jautājumā ātru atbildi nevarēs sagaidīt," skaidroja Kampars.

Kampars informēja, ka EM uzdos "Latvenergo" sasaukt meitaskompānijas "Sadales tīkli" ārkārtas akcionāru pilnsapulci, lai lemtu par izmaiņām arī uzņēmuma vadībā.

Jau rakstīts, ka KNAB ir aizdomas par 1,13 miljoni eiro (791 000 latu) atmazgāšanu un aizturēto vidū ir pieci uzņēmumu "Latvenergo" un AS "Sadales tīkls" darbinieki un trīs privātpersonas. Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) domām, valsts uzņēmumu pārstāvji, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli un rīkojoties pretēji dienesta interesēm, ar mērķi prettiesiski gūt sev materiālu labumu nodrošinājuši labvēlīgu lēmumu pieņemšanu dažādu privātu uzņēmumu interesēs saistībā ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem vairākos objektos.

Šajā lietā apcietinātajiem "Latvenergo" prezidentam Miķelsonam, viceprezidentam Meļko un SIA "Energy Consulting" īpašniekam Andrejam Livanovičam bija ne tikai kopīgs uzņēmums "Innovia".

Aģentūras LETA izpētītais liecina, ka ar Livanoviču saistītas it kā igauņu izcelsmes kapitāla firmas no Meļko meitas un Miķelsona 2007.gadā iegādājās nekustamos īpašumus, kopumā samaksājot aptuveni 631 000 latu.

Tieši 2007.gadā Livanoviča konsultāciju kompānija "Energy Consulting" guva rekordpeļņu - 1,81 miljonu latu, kas esot bijusi iespējama, pateicoties vairākiem ar ārvalstu energokompānijām noslēgtiem līgumiem. Neoficiāli nozares pārzinātāji izsaka minējumus, ka šīs konsultācijas varētu būt saistītas ar ārvalstu kompāniju biznesa interesēm Latvijā, tostarp dalību konkursos.

Livanovičs iepriekš bijis arī koncerna "Alstom Power" pārstāvis Baltijā, bet "Alstom" ir ilggadējs "Latvenergo" partneris dažādos rekonstrukcijas projektos.

Īpašumus no "Latvenergo" amatpersonām un viņu radiniekiem pirka Igaunijas kompānija "Isengar OU" un tās meitasfirma, kura vada Livanovičs.

Pēc Eiropas Biznesa reģistra datiem, "Isengar OU" formālie dibinātāji un vadītāji ir finanšu konsultāciju uzņēmums "Kermon" un tā amatpersonas.

Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi esot pietiekami, lai KNAB izmeklētājs atzītu divas "Latvenergo" amatpersonas par aizdomās turētajām ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā mantkārīgā nolūkā un naudas atmazgāšanā lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Divas "Sadales tīkls" amatpersonas atzītas par aizdomās turētajām ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā mantkārīgā nolūkā. Savukārt trešais "Sadales tīkla" darbinieku un divas privāto uzņēmumu amatpersonas tur aizdomās par nozieguma atbalstīšanu, bet vienu no privātpersonām - arī naudas atmazgāšanā.

Pārējām aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - aizliegums tuvoties noteiktām personām, bet valsts uzņēmuma darbiniekam - arī aizliegums pildīt amata pienākumus.

Kā ziņots, aizturēto personu advokātu līdz šim teiktais liecina, ka iespējamie noziegumi varētu būt saistīti ar Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukciju.

Kriminālprocess sākts par "Latvenergo" amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām laika posmā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam - dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa.

Svarīgākais