ATCERIES! No septembra var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas valsts budžetā

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests atgādina, ka no šā gada septembra var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas valsts budžetā, lai no nākamā gada saņemtu ne tikai veselības aprūpes pamata pakalpojumus, bet pilno medicīnas grozu.

Noskaidrot precīzi, vai es kā Latvijas iedzīvotājs varēšu saņemt pilnu pakalpojumu klāstu vai tikai minimālo, pašlaik tomēr vēl nevar - datu bāze sāks darboties no nākamā gada 1. janvāra.

Līdz tam iedzīvotājiem ir jāsamierinās ar testu internetā, kur, atbildot jā vai nē uz dažādiem jautājumiem, var saņemt vienu no iespējamām atbildēm, piemēram, «tev pienākas tikai valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pamata grozs» un «lai saņemtu pilno grozu, tev ir jāveic veselības apdrošināšanas iemaksas». Šāds tests iedzīvotājiem tiek piedāvāts, jo faktiski nav citu iespēju, kā šaubu gadījumā noskaidrot, vai ir tiesības saņemt pilnu valsts apmaksātu veselības aprūpes grozu vai tomēr nodarbinātības statusa vai citu iemeslu dēļ pienākas tikai pamata grozs. Nacionālā veselības dienesta direktore Inga Milaševiča pastāstīja, ka pašlaik datu bāze vēl nav gatava, tā ir programmēšanas stadijā, bet, visticamāk, oktobrī varētu notikt tās izmēģināšana ārstniecības iestādēs. Viņa apliecināja, ka nākamā gada 1. janvārī, kad datu bāzei jāsāk strādāt un bez aizķeršanās jāparāda, kāds statuss ir katram Latvijas iedzīvotājam un vai viņš ir veselībai apdrošināts, slimnīcām, poliklīnikām un ģimenes ārstiem tā nebūšot pārsteigums.

Tā kā 2018. gads ir pārejas periods ceļā uz veselības apdrošināšanu, šogad valsts apmaksātos medicīnas pakalpojumus var saņemt tāpat kā līdz šim, neatkarīgi no nodokļu maksātāja statusa.

Taču no 2019. gada pilno medicīnas pakalpojumu grozu saņems tikai apdrošinātie iedzīvotāji - tie, kuri veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā, atbilst kādai no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām vai brīvprātīgi ir veikuši veselības apdrošināšanas iemaksas (tās jāveic arī mikrouzņēmumu darbiniekiem un autoratlīdzību saņēmējiem). Veselības iemaksu apmēru veselības ministre Anda Čakša sauc par nelielu, jo, piemēram, Igaunijā gada iemaksa veselībai ir 1000 eiro. Latvijā šogad tie ir 51 eiro, bet, lai saņemtu veselības aprūpes pilno grozu, jau šogad nepieciešams samaksāt par diviem gadiem, tātad 206 eiro. Iedzīvotājs pēc izvēles iemaksas var veikt - par 2018. gadu maksājot šogad, bet par 2019. gadu janvāra sākumā vai arī maksājot vienlaikus par abiem gadiem vienā maksājuma reizē. Uz jautājumu, cik ātri pēc naudas iemaksas cilvēks būs pilnībā apdrošināts veselībai, dienestā atbild: piecu dienu laikā.

Nereti iedzīvotāji uzdod jautājumu - kāpēc man maksāt veselības iemaksas valsts sistēmā, ja «es tāpat par visu maksāju pats». Šis ir plaši izplatīts mīts, kas balstās neziņā par to, cik daudz no veselības aprūpes budžeta tiek samaksāts, piemēram, par pacienta ārstēšanu slimnīcā. Pacients samaksā tikai pacienta iemaksu, bet valsts maksā ārstniecības iestādēm par pacienta aprūpi pēc noteiktiem tarifiem. Kā piemēru dienests min gūžas locītavas endoprotezēšanu (ar bezcementa endoprotēzi). Šī pakalpojuma izmaksas ir: pacienta līdzmaksājums 131 eiro, valsts maksājums ārstniecības iestādei - 3031 eiro.

***

Veselības apdrošināšanas iemaksas

No 2018. gada 1. septembra iedzīvotāji var veikt brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas:

2018. gadā - 51,60 eiro gadā (1% no minimālās mēnešalgas gada apmēra)

2019. gadā - 154,80 eiro gadā (3% no minimālās mēnešalgas gada apmēra)

2020. gadā - 258,00 eiro gadā (5% no minimālās mēnešalgas gada apmēra)

Lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumu pilno grozu no 2019. gada 1. janvāra, kad stājas spēkā veselības apdrošināšana, JĀVEIC iemaksas uzreiz par diviem gadiem - 206,40 eiro

Pievienojoties vēlāk, veselības apdrošināšanas iemaksas ir jāveic arī par iepriekšējiem 2 gadiem (ja šajā laikā nebūs veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā)

www.apdrosinaties.lv var veikt testu, noskaidrojot savu statusu.

Jāatgādina, ka oficiālais apdrošinātas personas statuss būs noskaidrojams, tikai sākot darboties DATU BĀZEI 2019. gada 1. janvārī

Avots: Nacionālais veselības dienests



Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais