Ministrija: Piemaksu paplašināšana pensionāriem ir politiskās izšķiršanās jautājums

© f64

Partijas "Saskaņa" rosinājums piemaksu par darba stāžu, kas iegūts līdz 1996.gadam, maksāt arī pensionāriem, kas pensionējušies pēc 2012.gada, ir politiskās izšķiršanās jautājums, skaidroja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.

Šī iemesla dēļ LM norāda, ka debates par to, kā vērtēt vai realizēt ieceri, ir gan koalīcijas sarunu jautājums, gan Saeimas lēmums.

Vienlaikus uz jautājumu, kā LM vērtē partijas pausto, ka patlaban tiekot pieļauta nevienlīdzīga attieksme pret pensionāriem, Zariņš norādīja, ka piemaksu piešķiršanu līdz 2011.gada 31.decembrim vērtējusi arī Satversmes tiesa un atzinusi to par atbilstošu Satversmes 91.pantam, kurā pausts, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā, kā arī cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. Tāpat piemaksu piešķiršanu atzina par atbilstošu arī 109.pantam, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.

Vienlaikus Zariņš atgādināja, ka piemaksu sākotnējais mērķis bija sniegt finansiālu valsts atbalstu tiem pensionāriem, kuri pensionējās līdz 1995.gada 31.decembrim vai reformas pirmajos gados un kuriem bija liels stāžs, bet nebija iespēju pietiekami ilgi līdzdarboties uz sociālas apdrošināšanas iemaksām balstītajā pensiju sistēmā. Proti, senioriem, kuriem bija vismazāk sociāli aizsargāti. Ar 2012.gada 1.janvāri piemaksas par katru nostrādāto gadu līdz 1995.gada 31.decembrim netiek piešķirtas.

Kā liecina iesniegtā likumprojekta anotācija, ja tiktu pieņemti likuma grozījumi un piemaksa tiktu piešķirta par apdrošināšanas stāža gadiem līdz 1995.gada 31.decembrim, visiem pensionāriem, kuri pensionējušies pēc 2012.gada 1.janvāra, nākamgad no valsts budžeta būtu nepieciešami 25,5 miljoni eiro, bet turpmāk ik gadu vēl 25,3 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka partijas "Saskaņa" deputāti rosina piemaksu par līdz 1996.gadam iegūto darba stāžu maksāt arī pensionāriem, kas pensionējušies pēc 2012.gada.

Politiskā spēka pārstāvji norāda, ka tādā veidā tiks novērsta šo pensionāru nevienlīdzīgā situācija salīdzinājumā ar tiem, kas pensionējušies pirms 2012.gada. Tāpēc no likuma "Par valsts pensijām" rosināt izslēgt attiecīgo datumu, kas nosaka nosacījumu atšķirības.

Likumprojektu iesnieguši "Saskaņas" deputāti Andrejs Klementjevs, Jānis Urbanovičs, Vitālijs Orlovs, Andris Morozovs un Sergejs Potapkins.

Izmaiņu autori skaidro, ka, pensionējoties līdz 2011.gada beigām, cilvēkam aprēķināja pensiju un piešķīra piemaksu pie pensijas. Piemaksas apmēra noteikšanai ņēma vērā katru apdrošināšanas jeb darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gadam. Sākot no 2012.gada valsts vairs nepiešķirot piemaksas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996.gadam.

Tādējādi attiecībā uz pensionāriem, kuriem pensija piešķirta pēc 2012.gada, tiek pieļauta nevienlīdzīga attieksme, pauž opozīcijas deputāti. "Ir netaisnīgi, ka pensionāri ar salīdzinoši vienādu darba stāžu ir sadalīti divās grupās, īpaši tie, kuri pensionējas 2011.gadā, un tie, kuri to darīja 2012.gadā. Viņu darba stāži būtiski neatšķiras un šādai atšķirīgai valsts attieksmei pret šiem pensionāriem nav saprātīga pamata," uzsver "Saskaņas" pārstāvji.

Likumprojekta mērķgrupa kopskaitā ir 110 851 personas, no tiem - 81 885 ir vecuma pensijas saņēmēji un 28 966 ir invaliditātes pensiju saņēmēji. Iesniedzēji norāda, ka pēc izmaiņu veikšanas attiecīgajiem vecuma pensijas palielinātos vidēji par 21,7 eiro un attiecīgajiem invaliditātes pensiju saņēmējiem par 11,9 eiro.

Likumprojektā paredzēts, ka pensiju piemaksu izmaksāšanu atsāktu ar 2019.gada 1.janvāri.

Latvijā

Novembris ir laiks, kad tumšie vakari un drūmās dienas jau atkal kļuvušas par ikdienas realitāti. Šajā periodā dabiskās saules gaismas trūkums un pelēcīgā atmosfēra var ietekmēt ne tikai emocionālo labsajūtu un kopējo garastāvokli, bet arī fizisko pašsajūtu. Lai veiksmīgāk tiktu galā ar tumšā perioda sagādātajiem izaicinājumiem, apdrošināšanas sabiedrība "Gjensidige" ir apkopojusi vairākus ieteikumus, ko papildina psihoterapeita Reiņa Lazdas rekomendācijas, kā saglabāt emocionālo līdzsvaru.