Vai dārzeņi Latvijas veikalos šogad kļūs dārgāki?
 
©F64

Neraugoties uz sliktajām dārzeņu ražām Latvijā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ, dārzeņu cenas šogad varētu būt ļoti līdzīgas tām, kādas tās bija iepriekšējā gadā attiecīgajā periodā, prognozēja kooperatīva "Mūsmāju dārzeņu" vadītāja Edīte Strazdiņa.

Kopumā tās nebūs augstākas, jo mazāku ražu vienā Eiropas valstī izlīdzina labāka raža citā valstī, līdzsvarojot kopējo cenu līmeni.

Viņa skaidroja, ka, neraugoties uz dārzeņu audzēšanai nelabvēlīgajiem laika apstākļiem Latvijā, dārzeņu cenu līmenis ir atkarīgs no cenām pasaulē. Līdz ar to dārzeņu cenas Latvijā būs līdzīgas cenām visā Eiropā. Kopumā tās nebūs augstākas, jo mazāku ražu vienā Eiropas valstī izlīdzina labāka raža citā valstī, līdzsvarojot kopējo cenu līmeni.

"Principā, vidējā dārzeņu cena gada laikā izmainās ļoti, ļoti minimāli. Varbūt ir kāds mēnesis, kad cenas vairāk vai mazāk paaugstinās, bet kopumā vidējā cena nemainās. Var būt novirzes mēneša garumā vai ilgāk, kad agrajiem dārzeņiem ir augstākas cenas, bet, ražas novākšanai sākoties, cenas atgriežas tajā pašā līmenī, kādas bija šajā laikā pirms gada," sacīja kooperatīva vadītāja. Viņa piebilda, ka jau patlaban agrās ražas kāpostiem cenas strauji pazeminās, un līdzīgi ir arī ar agrās ražas kartupeļu cenām. Tāpēc būtisks cenu kāpums patlaban nav paredzams.

Strazdiņa atzīmēja, lai arī patlaban nav signālu par iespējamu dārzeņu cenu kāpumu, tas varētu notikt tad, ja Eiropā gadās lielāka mēroga kataklizma līdzīgi kā iepriekšējā sezonā, kad pāragri izbeidzās ievāktā burkānu raža. Šādā situācijā attiecīgo dārzeņu cenas var īsā laikā būtiski pieaugt. Vienlaikus viņa norādīja, ka pārsvarā cenu svārstības notiek pavasarī, ja aizvadīts ļoti liels neražas gads Eiropā - sausums, mitrums, kas negatīvi ietekmējis ražas apmēru. Savukārt rudenī parasti tā nenotiek, jo tirgu papildina gan mazo dārzeņu audzētāju produkcija, gan arī no ārvalstu tirgiem ievestā prece, piemēram, no Polijas, kurai ar savu produkciju piepildīt tik mazu valsti kā Latviju nav problēmu.