Mazās pensijas arī vēlas aplikt ar nodokli

Pensionēšanās vecumu Labklājības ministrija piedāvā paaugstināt no 2016. gada, kad tiek prognozēta labāka sociālā situācija un bezdarba samazināšanās Latvijā.

65 gadi – ar šādu pensionēšanās vecumu vajadzētu rēķināties pašlaik strādājošajiem.

Ja, ievērojot starptautisko aizdevēju ierosmi, neapliekamais minimums pensijām tiktu samazināts no 165 uz 80 latiem, pensijas samazinātos par apmēram piekto daļu. Smagāko triecienu tas dotu tieši mazajām pensijām, jo visiem, kuru pensija ir lielāka par 80 latiem, būtu jāmaksā ienākuma nodoklis. Pensijas līdz 200 latiem Latvijā saņem vairāk nekā puse no visiem Latvijas pensionāriem – ap 300 000 cilvēku.

Neoficiāls dokuments, par ko neko nezina arī Labklājības ministrijā (LM), liecina, ka Latvijas vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem paredz: ar nodokļiem neapliekamais minimums pensijām (patlaban Ls 65) varētu tikt noteikts 80 latu. Starptautiskie aizdevēji šonedēļ ar nodomu protokolu iepazīstināja koalīcijas partijas, taču tajā paustās apņemšanās netiek publiskotas.

Tiesa, priekšlikums nav nedzirdēts – pirms neilga laika ar tādu pašu ierosmi klajā nāca Pasaules banka (PB). Acīm redzami tiek meklēti veidi, kā pieķerties pensijām – tiek apspēlēta doma par pensiju piemaksu noņemšanu vai arī nodokļu piemērošanu plašākam skaitam pensionāru un no lielākas pensijas daļas.

Pirms neilga laika PB jau bija izrēķinājusi arī šāda soļa fiskālos ieguvumus. Samazinot pensijas neapliekamo minimumu no 165 līdz 80 latiem mēnesī, valsts gadā spētu ietaupīt līdz pat 85 miljoniem latu. PB arī ierosinājusi apsvērt iespēju atcelt piemaksas pensijām, kas pārsniedz 140 latu mēnesī, kas ļautu ietaupīt 120 miljonus latu. Tie ir ieguvumi budžetam, bet – kas notiktu ar cilvēkiem? Izmantojot LM aprēķinus un attiecinot uz pensijām visas PB rekomendācijas, jāsecina, ka pensija samazinātos par apmēram 20 procentiem. Pašlaik, piemēram, ja piešķirtais vecuma pensijas apmērs ir 209 lati (185 lati pensija plus 24 lati piemaksa), ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums ir 165 lati, līdz ar to izmaksājamās pensijas apmērs ir 197,56 lati.

Pret ienākuma nodokļa piemērošanu pensionāri cīnās jau gadiem. Finanšu ministrija nekad, arī pirmskrīzes laikos, neuzskatīja par iespējamu atcelt nodokli pensijām, ne arī palielināt pensiju neapliekamo minimumu. Latvijas Pensionāru federācija uzskata, ka esošā neapliekamā minimuma samazināšana nav pieļaujama, jo ievērojami pasliktinās jau tā nabadzīgo cilvēku dzīves apstākļus. Starptautiskie aizdevēji nav ņēmuši vērā, ka pensijas mazākas par 165 latiem nesasniedz statistisko iztikas minimumu, nerunājot par reālo iztikas minimumu 220–250 latu apmērā. "Ja Latvijas valdība nespēs rast kompromisu un neapliekamais minimums tiks samazināts jebkurā apmērā, pieprasīsim mainīt nodokļa ieturēšanas noteikumus, paredzot aplikšanai ar nodokli tikai pensijas uzkrājuma kapitāla daļu gan pie pensijas piešķiršanas, gan pensiju pārrēķina gadījumā par uzkrājumu, pensionāram esot sociāli apdrošināšanas statusā darba tirgū," norāda federācijas vadītāja Aina Verze.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais