Latvija viena no pirmajām pasaulē gatavojas piektās paaudzes jeb 5G tehnoloģijas ieviešanai, kas pavērs iespējas telemedicīnai, bezpilota auto, digitālajai rūpniecībai, dažnedažādiem viedpalīgiem.
5G tīkla tehnoloģijā datu pārraides ātrums būs aptuveni 100 reižu lielāks nekā pašreizējā 4G tīklā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis atzīmē, ka 5G tīkls nebūs tikai mobilo sakaru operatoru ieguvums - iedzīvotājiem 5G tīkls būs kā platforma, kurā attīstīsies dažādu jomu pakalpojumi. Piemēram, transporta, medicīnas, ražošanas un robotizācijas jomās 5G tehnoloģijas nodrošinās ātrāku datu pārraidi ar robotizētām vienībām, atrodoties pat citā pasaules malā.
Par 5G tehnoloģijas priekšrocībām neviens vairs nav jāpārliecina - jautājums tikai, kad tās tiks ieviestas. Mobilo sakaru operatori Latvijā jau ir ķērušies pie 5G bāzes staciju izveides. Latvijas Mobilais telefons (LMT) jau ir uzstādījis 100 5G bāzes staciju, un līdz gada beigām to būs vēl krietni vairāk, Neatkarīgajai atklāja LMT viceprezidents tehnoloģiskajos jautājumos Gunārs Danbergs. LMT 5G tīkls varētu sākt darboties jau pēc pusgada, jo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīkotajā izsolē LMT ieguva tiesības no 2019. gada 1. janvāra komerciālā režīmā lietot divas 5G frekvenču joslas. Tas ļaus LMT kopā ar tīkla tehnoloģiju ražotāju Nokia būt starp pirmajiem pasaulē 5G ieviešanā.
VAS Elektroniskie sakari valdes priekšsēdētājs Jānis Bārda uzsver, ka 5G standarts ir karsta tēma, kas ir aktuāla globālā un nacionālā mērogā. «Patlaban notiek cīņa, kurš būs 5G tehnoloģiju līderis. Latvijai un pat visām Baltijas valstīm kopā nav lielu izredžu par tādu kļūt, tāpēc mums ir jāatrod savi partneri,» teic J. Bārda.
Tādas varētu būt Ziemeļvalstis. Ziemeļvalstu Ministru padomes Latvijā direktors Stēfans Ēriksons atgādina, ka 2017. gadā tika parakstīta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ministru deklarācija, kas iezīmē konkrētus uzdevumus reģiona stiprināšanai digitalizācijas jomā, savukārt šogad Zviedrija savā Ziemeļvalstu Ministru padomes prezidentūras programmā uzsver nepieciešamību attīstīt 5G tehnoloģijas. «Tās pavērtu iespējas dažādiem mākslīgā intelekta risinājumiem un sabiedrības labklājībai būtiskām inovācijām. Jāatzīst, ka salīdzinoši mazās valstīs un reģionos trūkst inovācijām nepieciešamās kritiskās masas, tāpēc Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm ir jāapvieno spēki, prasmes un zināšanas, lai celtu visa reģiona konkurētspēju globālā mērogā,» saka S. Ēriksons.
Lai sasniegtu šo mērķi, no 27. līdz 28. septembrim Rīgā norisināsies starptautisks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju forums 5G Techritory, ko organizē VAS Elektroniskie sakari sadarbībā ar Ministru prezidenta biroju un Ziemeļvalstu Ministru padomi. Konferencē starp vairāk nekā 50 pasaules un reģiona augstākā līmeņa referentiem ar savu pieredzi un redzējumu uzstāsies augsta līmeņa speciālisti no Qualcomm, Cisco Systems, Huawei Technologies Corporation, Nokia Corporation, kā arī vairāki Eiropas Savienības politikas veidotāji - Eiropas Komisijas viceprezidents Andruss Ansips, Latvijas Republikas Ministru prezidents Māris Kučinskis, Somijas transporta un komunikāciju lietu ministre Anne Katrīna Bernere.
***
Viedokļi
Kaspars Gerhards, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs:
- 5G tehnoloģiju attīstība mainīs neskaitāmas nozares, un ceļā uz to paveras jaunas uzņēmējdarbības iespējas - gan 5G infrastruktūras ražotājiem, gan mobilo telefonu operatoriem, gan arī biznesa virzītājiem. Man nav šaubu par mūsu telekomunikāciju operatoru spēju izveidot efektīvu 5G tīkla pārklājumu. Viņi šīs spējas ir lieliski apliecinājuši, veidojot iepriekšējo standartu 3G un 4G tīklus. Kā lielāko izaicinājumu visām iesaistītajām pusēm es redzu tīkla piepildīšanu ar saturu jeb reālu uz 5G infrastruktūras balstītu biznesa modeļu ieviešanu un funkcionēšanu, tāpēc mēs esam aicinājuši uz forumu ne tikai Baltijas jūras reģiona, bet arī Amerikas un Āzijas visaugstākā ranga biznesa un politikas veidotāju organizāciju līderus.
Gunārs Danbergs, SIA Latvijas Mobilais telefons viceprezidents tehnoloģiskajos jautājumos:
- Pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) datiem, Latvija ir 2. vietā pasaulē pēc mobilā interneta patēriņa. To nodrošina gan jaudīgais mobilo sakaru tīkls, gan bezlimitu pieslēgumi, kurus ieviesām vieni no pirmajiem pasaulē. Tagad LMT kopā ar partneriem attīsta jaunus viedās pilsētvides, dronu un valsts aizsardzības risinājumus, kuriem ir augstas pievienotās vērtības eksporta potenciāls. Šāds forums ļaus parādīt pasaulei, ka Latvijā ne tikai dzied un dejo, bet esam spēcīgi arī tehnoloģiju inovācijās