"2009.gada septembrī Ķīnā kopīgi vakariņojām ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktoru Andri Ozolu. Ozols man palūdza izslēgt telefonu un tad paziņoja, ka būs jāmaksā 8% no izstādē "Expo" gaidāmā apgrozījuma un peļņas "kaut kam, kas stāv virs viņa"," šodien preses konferencē sacīja SIA "Aerodium" vadītājs Ivars Beitāns.
Viņš arī informēja, ka šonedēļ, uzreiz pēc atgriešanās no Ķīnas, visa informācija par kukuļa pieprasīšanu no Ozola puses ir iesniegta Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). "Šorīt es biju KNAB un tiku lūgts nekomentēt šo lietu, tāpēc pēc preses konferences vairs nekādus sīkākus komentārus nesniegšu," sacīja Beitāns.
Beitāns sacīja, ka pirmos mājienus par kukuļa došanu "Aerodium" saņēmis jau 2009.gada pavasarī. "Gatavojoties "Expo" izstādei, es, mans biznesa partneris Ingus Augstkalns un Ozols bijām vizītē Ķīnā. Precīzus datumus es neatceros, taču vienā vakarā notika ballīte, un nākamajā rītā pēc tās Augstkalns man sacīja, ka Ozols viņam teicis, ka būs jādod kukulis. Augstkalns patlaban ir Ķīnā, taču tiklīdz atgriezīsies, viņš par šo sarunu ir gatavs liecināt KNAB," informēja Beitāns.
Viņš uzskata, ka sagatavošanās process no lēmuma par Latvijas piedalīšanos "Expo" 2008.gada 16.septembrī līdz reālo būvdarbu uzsākšanai bijis tik ilgs tieši tāpēc, ka visu laiku ir mēģināts panākt, lai "Aerodium" dalītos izstādē gaidāmajā apgrozījumā un peļņā. "Tika likti daudzi birokrātiski šķēršļi, aizbildinoties ar valsts interesēm, taču īstenībā tika lobētas privātpersonas finansiālas intereses," uzskata Beitāns.
Sākotnēji "Aerodium" to visu neuztvēris nopietni un "spēlējām līdzi, jo ļoti vēlējāmies pabeigt šo projektu un piedalīties izstādē", sacīja Beitāns. Taču, tā kā "Aerodium" naudu neesot devis, tad izspiešana sākusi kļūt neizturama.
"Mums nepārtraukti tika doti mājieni, ka tomēr būs jādalās, ka par "Aerodium" līdzīpašniekiem būs jāpieņem noteikti cilvēki, kuru vārdi gan mums netika atklāti. Projekta realizācijas laikā mēs nepārtraukti tikām zombēti, LIAA mums regulāri sūtīja vēstules, ka projekts tiek realizēts nepareizi. Kaut kāds cilvēks piezvanīja "Aerodium" finanšu direktoram Andrim Kezikam un pateica, ka, tā kā kukulis netiek dots, "mēs jūs sāksim iznīcināt"," stāstīja Beitāns.
"Aerodium" "Expo" projekta vadītājs Didzis Pīļāns noliedza, ka zvanītājs būtu bijis LIAA pārstāvis, taču piebilda, ka šī gada februārī vai martā "Aerodium" tika piespiests uzņemt tā saucamo "finanšu revidentu", kurš neesot stādījies priekšā, taču pateicis, ka darbojas Ozola vārdā. Šim cilvēkam bijusi jāatklāj visa uzņēmuma finanšu informācija. "Acīmredzot tika vākta informācija un gatavota augsne uzņēmuma kapitāldaļu pārņemšanai," pieļāva Beitāns.
Jautāts, kāpēc "Aerodium" nav vērsies KNAB uzreiz pēc pirmajiem mājieniem par kukuļa prasīšanu, Beitāns atbildēja, ka viņš nevēlējās iznīcināt "Expo" projektu. "Ja mēs būtu ziņojuši pirms gada, tad būtu skandāls, Latvijas paviljona Šanhajā nebūtu un mēs būtu zaudējuši visu tobrīd projektā jau ieguldīto naudu," sacīja Beitāns.
Beitāns arī skaidroja, ka tad, kad Ozols ir devies pie "Swedbank" vadītāja Māra Mančinska un pateicis viņam, ka jāizjauc cesijas darījums ar "DnB Nord banku", tad "man neizturēja nervi un es aizsūtīju Ozolam tagad publiskotās īsziņas. Tagad tās gan tiek interpretētas pavisam citādi".
Pīļāns savukārt sacīja, ka sākotnēji no "Aerodium" prasītā kukuļa procents esot bijis divciparu skaitlis. "Mēs kaulējāmies, un beigās no mums prasīja 8% no gaidāmā apgrozījuma un peļņas," sacīja Pīļāns.
Jautāts, kādas viņam agrāk bijušas attiecības ar Ozolu, Beitāns sacīja, ka viņi iepazinušies tikai 2008.gada rudenī, kad ticis pieņemts lēmums par Latvijas dalību "Expo". "Sākotnēji mums bija diezgan draudzīgas attiecības, es pat aizvedu Ozolu uz Maskavu un iemācīju lēkt ar izpletni. Domāju, ka tā bija laimīgākā diena Ozola mūžā. Es vispār domāju, ka Ozols ir nelaimīgs cilvēks, jo nevar būt laimīgs, dzīvojot viens pats lielā mājā ar diviem suņiem," sacīja Beitāns.
Jau ziņots, ka 7.jūnijā intervijā telekompānijas LNT raidījumam "900 sekundes" LIAA vadītājs Andris Ozols paziņoja, ka "Aerodium" ir iesaistīts valsts līdzekļu izkrāpšanā un nesaskaņas "World Expo 2010" paviljona lietā izmantojis, lai šantažētu LIAA.
Savukārt "Aerodium" vadītājs Ivars Beitāns biznesa portālam "Nozare.lv" apgalvoja, ka Ozols publiski izplata melīgu informāciju un tas esot veids, kā noslēpt vēl lielākas problēmas, kas ir saistītas ar Latvijas paviljonu izstādē "World Expo 2010".
Intervijā "LETA video" Beitāns ir vēl tiešāks - Ozols pieprasījis kukuli un šai sarunai ir liecinieki.
Vēlāk medijos viņš precizēja, ka Ozols pieprasījis kukuli 8% apmērā no līguma summas (204 000 latu), turklāt kukuļa pieprasīšanai esot trīs liecinieki.
Savukārt Ozols kategoriski noliedz, ka būtu ņēmis kukuli, un sauc Beitānu par krāpnieku.
Kā aģentūrai LETA sacīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) preses pārstāvis Andris Vitenburgs, KNAB darbinieki jau veic visas nepieciešamās darbības, lai pārbaudītu un vērtētu personas minētos faktus saistībā ar kukuļa pieprasīšanu.
Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) ierosinājis dienesta pārbaudi, kurā administratīvā kārtībā tiks pārbaudīta informācija, kas publiskota publiskā strīda laikā. Tāpat Kampars ir uzdevis Latvijas paviljona Šanhajā projekta vadīšanu pārņemt LIAA direktora vietniekam Mārim Ēlertam.
Dienesta pārbaudes komisiju vadīs Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Gatis Ābele.