Maksātnespējas administrācija (MNA) ir vērsusies gan Valsts policijā (VP), gan Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā "Cert.lv" ar lūgumu izvērtēt, vai nav notikusi ārēja maksātnespējas administratoru pretendentu rindas darbības ietekmēšana, pavēstīja MNA pārstāve Dace Jansone.
Viņa uzsvēra, ka pēdējās nedēļas laikā MNA konstatēja, ka pastāv varbūtība, ka maksātnespējas administratoru rindas darbībā nav nodrošināts normatīvajos aktos paredzētais nejaušības princips, kas MNA rada aizdomas par traucētu vai ietekmētu informācijas sistēmas darbību.
Viņa skaidroja, ka MNA sadarbībā ar VAS "Tiesu namu aģentūra" (TNA) izmeklē radušos situāciju, vai pēdējo trīs nedēļu laikā nodrošināta rindas darbības nevainojama funkcionalitāte un nav notikusi ārēja rindas darbības ietekmēšana.
Viņa uzsvēra, ka pēdējās nedēļas laikā MNA konstatēja, ka pastāv varbūtība, ka maksātnespējas administratoru rindas darbībā nav nodrošināts normatīvajos aktos paredzētais nejaušības princips, kas MNA rada aizdomas par traucētu vai ietekmētu informācijas sistēmas darbību.
LETA jau ziņoja, ka pāris dienas pirms nāves advokāts un maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus pieteicies administratoru pretendentu rindā un it kā pēc nejaušības principa iekļauts tajā tieši blakus divām savām biroja darbiniecēm, liecina MNA mājaslapā pieejamais Administratoru pretendentu saraksts (rinda).
Ņemot vērā, ka nejaušības principa ievērošanu sistēma nodrošina automātiski, ir veiktas nepieciešamās darbības, lai identificētu, vai sistēma konkrēto variantu definējusi kā atbilstošu noteiktajam nejaušības principam, konkrētajā situācijā sistēmā notikusi kļūda vai notikusi ārēja prettiesiska iejaukšanās, norādīja Jansone.
Viņa arī skaidroja, ka, lai saņemtu individuālo kodu autorizācijai pretendentu sarakstā, administrators iesniedz MNA iesniegumu par individuālā koda piešķiršanu. Piešķirto individuālo kodu nedrīkst nodot un darīt zināmu trešajai personai. Reģistrējoties pretendentu sarakstā, administratoram kārtas numurs tiek piešķirts nejaušā secībā, to nodrošina sistēma automātiski. Jansone arī piebilda, ka administratora amata pretendentu saraksts tiek sajaukts biežāk nekā reizi gadā, proti, reizi ceturksnī. Rindas saraksts pēdējo reizi tika sajaukts šī gada 3.aprīlī, savukārt nākamā rindas sajaukšana attiecīgi plānota 2.jūlijā.
Jau vēstīts, ka 30.maijā nogalinātais Bunkus pieteikumu maksātnespējas procesa administratora pienākumu veikšanai iesniedzis 28.maijā plkst.17.32 un administratoru pretendentu rindā patlaban viņam ir numurs 171. Bunkus biroja darbiniece, maksātnespējas administratore Jekaterina Galuška pieteikumu iesniegusi par minūti vēlāk, un patlaban viņai rindā ir kārtas numurs 172, bet maksātnespējas administratore Linda Brambate pieteikumu iesniegusi plkst.17.35, un viņas kārtas numurs rindā patlaban ir 173, liecina dati MNA mājaslapā.
Kā ziņots, Bunkus pagājušā nedēļā, vadot automašīnu, tika nošauts pie Rīgas Meža kapiem. Viņa slepkavība pagaidām nav atklāta.
Pērn Bunkus kā maksātnespējas administrators darbojies divos uzņēmumos - SIA "Uzvara-Birzgaļi" un "Rego Trade". "Uzvara-Birzgaļi" maksātnespējas process tika noslēgts šogad 15.martā, savukārt "Rego Trade" maksātnespējas process vēl aizvien nav noslēdzies.
LETA jau ziņoja, ka laika posmā kopš 2016.gada MNA saņēmusi piecas sūdzības par Bunkus profesionālo darbību "Rego Trade" maksātnespējas procesā, taču visas šīs sūdzības tikušas noraidītas.
Savukārt 2017.gadā vienā no viņa vadītajiem maksātnespējas procesiem veikta pārbaude administratora prakses vietā, bet nekādi pārkāpumi nav konstatēti. Tāpat Bunkus nav bijis disciplināri sodīts, kā arī saistībā ar pienākumu veikšanu maksātnespējas procesos viņam nav uzlikti administratīvie sodi.