Pievienojos nesen notikušajā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) konsultatīvās padomes sēdē spriestajam, ka "mazo iepirkumu" sadalīšana būtu krimināli sodāma, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" stāsta Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītājs Andrejs Tiknuss.
Tiknuss stāsta gadījumu, kad pērn pirms Lieldienu brīvdienām "Kurzemes namu apsaimniekotājs" un "Juglas nami" izsludināja vairāk nekā 100 mazos iepirkumus par kāpņu telpu remontu, praktiski nedodot iespēju nevienam piegādātājam izrādīt interesi par šiem iepirkumiem. "Turklāt šie pasūtītāji izvairījās no konkursa organizēšanas, bet likumā ir teikts, ka iepirkumu nedrīkst nepamatoti sadalīt," uzsver Tiknuss.
Savukārt IUB Metodoloģijas departamenta direktore Dace Gaile stāsta, ka sadalīšanu viennozīmīgi izvērtēt nav vienkārši, jo iepirkuma sadalīšana ir ļoti interpretējams jautājums tāpēc, ka nav skaidrs, ko katrs uzskata par konkrētā iepirkuma priekšmetu. "Pasūtītājam vienmēr vajadzētu izvēlēties pieeju, kas nodrošina atklātākās iepirkuma procedūras piemērošanu, bet tas tā nenotiek," teic Gaile.
Tāpat IUB pārstāve iepirkuma sadalīšanu mazākos apjomos saista ar mēģinājumu par katru cenu tikt vaļā no tām iepirkumu procedūrām, kas ir pārsūdzamas IUB, proti, aizstāt konkursu ar tā saukto "mazo iepirkumu".
"No vienas puses, "mazais iepirkums" ir pozitīvi vērtējams, jo pasūtītājs ātri un efektīvi var iegūt līgumu, turklāt šis ir iepirkums, kurā konkurēt var mazie un vidējie uzņēmēji, tai skaitā vietējie uzņēmēji. Tomēr gadījumos, kad "mazie iepirkumi" tiek izmantoti, ignorējot godīgu konkurenci, tie iegūst negatīvu vērtējumu," apgalvo Gaile.
Vaicāti, vai konkursus joprojām varēs izsludināt pirms svētkiem, tā teikt, vienam pretendentam, Gaile atbild, ka izsludināt varēs, tomēr nedrīkstēs rasties situācija, ka pēc svētkiem konkurss noslēdzas un atsevišķiem pretendentiem iespēja pieteikties bijusi liegta.
Gaile stāsta, ka spēkā esošais regulējums nosaka, ka minimālais termiņš mazajiem iepirkumiem ir 15 kalendārās dienas, lai pat visgarākajos svētkos būtu pietiekami daudz laika sagatavoties iepirkumam. Savukārt jaunie grozījumi šo termiņu samazina līdz 10 dienām, bet neskaitot valstī noteiktās oficiālās svētku dienas, savukārt atklātu konkursu gadījumā minimālais piedāvājumu iesniegšanas termiņš ir 30 dienas, bet Eiropas līmeņa konkursam - 52 dienas.
Mazie iepirkumi ir robežās līdz 120 000 latu būvniecībā, bet līdz 20 000 latu preču un pakalpojumu iepirkumos.
Grozījumus Publisko iepirkumu likumā pieņēma 20.maijā, un tie stāsies spēkā 15.jūnijā