Cilvēks varēs izvēlēties, ko nāves gadījumā darīt ar uzkrāto 2.līmeņa pensijas kapitālu

© F64

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien konceptuāli atbalstīja pieeju, kas paredz cilvēkam izvēles tiesības, ko darīt ar uzkrāto valsts fondēto pensiju shēmas jeb 2.pensijas līmeņa kapitālu viņa nāves gadījumā.

Vēl tiks spriests, kad šādu sistēmu ieviest. Provizoriski sēdē kā reālākais ieviešanas termiņš izskanēja 2020.gads, jo 2019.gadā varētu vēl nebūt pieejama nepieciešamā sistēma. Diskusija par ieviešanas gadu gan vēl turpināsies.

Konkrēts priekšlikums vēl tiks sagatavots, taču provizoriskais piedāvājums, ko sagatavojusi Labklājības ministrija, paredz cilvēkam darbspējīgā vecumā izvēlēties, vai pēc viņa aiziešanas mūžībā 2.līmeņa pensijas kapitāls tiks mantots, vai tas tiks pieskaitīts viņa norādīto labuma guvēju pensijas kapitālam vai arī tiks ieskaitīts speciālajā budžetā un tiks izmantots, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju.

Vēl tiks spriests, kad šādu sistēmu ieviest. Provizoriski sēdē kā reālākais ieviešanas termiņš izskanēja 2020.gads, jo 2019.gadā varētu vēl nebūt pieejama nepieciešamā sistēma. Diskusija par ieviešanas gadu gan vēl turpināsies.

Kā ziņots, izskatīšanai Saeimā ir nonākusi iniciatīva par iespēju mantot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus, kas portālā "Manabalss.lv" savākusi vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstu.

Parakstu vākšanu pērn oktobrī iniciējusi ieguldījumu pārvaldes sabiedrība "Indexo", aicinot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus nodot šī pensiju līmeņa dalībnieka mantiniekam, ja dalībnieks miris pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais