Ja pirms gada visbiežāk uz lielu vai drīzāk lielu ēnu ekonomiku norādīja būvniecībā strādājošie uzņēmēji, tad tagad tikai 12% būvnieku norādīja uz drīzāk lielu ēnu ekonomikas apjomu savā nozarē, kas ir vismazākais ēnu ekonomikas rādītājs starp nozarēm, liecina jaunākais "Citadele Index" pētījums.
Tagad visbiežāk uz lielu vai drīzāk lielu ēnu ekonomiku norāda tirdzniecībā strādājošie uzņēmēji (tā norādījuši 32% tirgotāju).
Būvnieki arī visbiežāk uzskata, ka ēnu ekonomika šobrīd samazinās (tā domā 37% būvnieku), nav tādu būvnieku, kas domātu, ka ēnu ekonomika viņu nozarē šobrīd palielinātos. Tagad visbiežāk uz lielu vai drīzāk lielu ēnu ekonomiku norāda tirdzniecībā strādājošie uzņēmēji (tā norādījuši 32% tirgotāju).
Kopumā 13% uzņēmēju uzskata, ka viņu pārstāvētajā nozarē ēnu ekonomika nepastāv vispār. Vairāk nekā puse jeb 53% uzņēmēju uzskata, ka ēnu ekonomika ir maza vai ļoti maza. Katrs ceturtais jeb 24% Latvijas uzņēmēju uzskata, ka ēnu ekonomika nozarē, kurā strādā viņa uzņēmums, ir liela. 31% uzņēmēju domā, ka ēnu ekonomika viņu pārstāvētajā nozarē šobrīd samazinās, 8% - ka palielinās un 42%, ka nemainās.
"Pozitīvi ir tas, ka būvniecībā ir notikušas izmaiņas. Tas gan ir saistīts ar Eiropas Savienības fondu pieejamību, kas ir labs stimuls, lai apgrozītu lielākus naudas līdzekļus un attīstītu biznesu "tīrā veidā"," tendences komentē bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš. "Salīdzinot ar 2017. gada sākumu, ēnu ekonomikas īpatsvars ir mazinājies. Tomēr fakts, ka ceturtā daļa uzņēmēju izjūt negodīgu konkurenci nozarē, ir nopietns signāls."
Visvairāk negodprātīgu darījumu un izvairīšanās no nodokļu nomaksas izjūt Latgales uzņēmēji. Tur 36% aptaujāto domā, ka ēnu ekonomikas apjoms ir liels vai drīzāk liels. Savukārt vismazāk problēmu ar negodīgiem konkurentiem esot Zemgalē, kur lielus ēnu ekonomikas draudus saskata 18% respondentu. Rīdzinieku vērtējumā šis rādītājs ir 22%.