Latvijas Bankas vadība: Kušneram jāpaliek savā vietā

© Ekrānšāviņš no avīzes

Par spīti biezajai aizdomu ēnai, kas kritusi gan pār Latvijas Bankas (LB) prezidentu Ilmāru Rimšēviču, gan arī pār viņa savulaik virzīto un atbalstīto LB padomes locekli Edvardu Kušneru, pašreizējā LB prezidenta pienākumu pildītāja Zoja Razmusa virza E. Kušneru atkārtotai apstiprināšanai augstajā amatā.

Saeimas balsojums par E. Kušnera kandidatūru gaidāms jau nākamnedēļ.

Tikmēr Neatkarīgā no kāda lasītāja saņēmusi jaunus atmaskojošus dokumentus par sekām (tostarp pastarpināti novedušām pie zaudējumiem valsts budžetam), ko radījis E. Kušnera 2005. gada decembrī veiktais darījums ofšorkompānijas Carew Estates LLC rīkotājdirektora amatā. Šos dokumentus Neatkarīgā pārsūtīs Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, lai atbildīgajiem tautas kalpiem būtu pilnīgāka informāciju par kandidātu uz LB padomes locekļa amatu, par kura apstiprināšanu vai neapstiprināšanu viņiem būs jāizšķiras vistuvākajā laikā.

Neatkarīgā jau rakstīja, ofšorkompānijas rīkotājdirektora amatu E. Kušners savienoja ar LB Juridiskās pārvaldes priekšnieka vietnieka amatu; pats viņš uzskata, ka viss ir vislabākajā kārtībā, jo šos amatus viņš tolaik drīkstējis savienot, un arī daudzie uzņēmējdarbības ierobežojumi, kas dažādos veidos noteikti LB darbiniekiem, uz viņu tolaik neattiecās. E. Kušners arī uzskata, ka uz viņu neattiecās likuma norma, ka LB «struktūrvienību vadītājiem ir aizliegts tieši vai netieši piedalīties jebkura veida komercdarbībā», jo viņš 2005. gadā ir bijis tikai LB struktūrvienības vadītāja vietnieks, nevis vadītājs, uz kuru tad skarbais un nepārprotamais aizliegums attiektos. Sīkāk par E. Kušnera veikto darījumu var lasīt, piemēram, Neatkarīgās 10. aprīļa pētījumā Kušnera veiktā darījuma pēdas aizved līdz Trasta komercbankai.

Izrādās, jau pirms divām nedēļām - 27. aprīlī - LB prezidenta vietniece Z. Razmusa Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei ir nosūtījusi savu vēstuli, ar kuru viņa izvirza E. Kušneru atkārtotai apstiprināšanai par LB padomes locekli. Kā norāda Z. Razmusa, E. Kušnera pilnvaras šajā amatā beidzas 30. maijā.

Mūrniece iesniegumu pārsūtījusi atbildīgajai Saeimas Budžeta un finanšu komisijai. Sarunā ar Neatkarīgo komisijas vadītājs Jānis Vucāns paskaidroja, ka LB padomes locekļa virzīšana ir LB prezidenta ekskluzīvas tiesības un Saeimas juristi esot izpētījuši, ka šajā situācijā, kad LB prezidentam ir liegts pildīt savus pienākumus, LB padomes locekļus apstiprināšanai var virzīt prezidenta pienākumu pildītāja. «Līdz ar to tā šobrīd ir Razmusas kundzes atbildība, kādu kandidatūru viņa virza,» teica J. Vucāns.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas ārkārtas sēdē E. Kušnera kandidatūra tiks skatīta jau rīt, un tur Saeimas deputāti varēs pirmoreiz izteikt savu viedokli par piedāvāto kandidatūru gan mutiski, gan balsojot. Savukārt Saeimas balsojums par E. Kušneru gaidāms pēc nedēļas.

Razmusa savā iesniegumā par E. Kušnera virzīšanu atsaucas uz likuma Par Latvijas Banku 22. panta otro daļu un 28. panta piekto daļu.

Likuma 22. panta otrajā daļa ir teikts, ka «pirms termiņa Saeima var atbrīvot Latvijas Bankas prezidentu, viņa vietnieku un padomes locekli no amata tikai tad, ja: viņš ir izdarījis smagu pārkāpumu Statūtu 14.2. panta izpratnē» (minētais ECB sistēmas statūtu 14.2. pants gan skaidrību nevieš, jo tajā vispārīgi teikts: «Valstu centrālo banku statūti īpaši paredz, ka valsts centrālās bankas vadītāja amata pilnvaru laiks ir vismaz pieci gadi. Tikai tad, ja vadītājs vairs neatbilst nosacījumiem, kas vajadzīgi pienākumu veikšanai, vai ir izdarījis smagu pārkāpumu, viņu var atbrīvot no amata. Attiecīgais vadītājs vai ECB Padome var apstrīdēt šo lēmumu Tiesā.»)

Savukārt likuma Par Latvijas Banku 28. panta piektajā daļā teikts: «Ja Latvijas Bankas prezidents atbrīvots no amata vai beidzies viņa pilnvaru laiks, līdz jauna Latvijas Bankas prezidenta apstiprināšanai Latvijas Bankas prezidenta pienākumus pilda viņa vietnieks.»