Latvijas paviljons starptautiskajā izstādē World Expo Ķīnā ir kļuvis tik pieprasīts, ka stundā to apmeklē 800 cilvēku. SIA Aerodium komunikācijas speciālists Ansis Egle saka – gāž riņķī, jo ir paviljoni, kur rindu vispār nav.
Latvijas iecere piedāvāt vēja tuneli, kurā var lidināties apmeklētāji, trāpījusi desmitniekā. Jāteic paldies Dievam, ka ķīniešiem un izstādes viesiem nav ne jausmas par Aerodium un Latvijas valsts nesaprašanos dokumentācijas un finanšu problēmu risināšanā, kas vismaz viņiem neaptumšo prieku par aizraujošo atrakciju.
No Aerodium puses izskanējusi informācija, ka uzņēmuma konti ir iztukšoti, bet valsts savu kārtējo maksājumu nav ieskaitījusi, taču ar piegādātājiem no Ķīnas jānorēķinās. "Gaidām pieņemšanasnodošanas aktu, jo Latvijas paviljona atklāšana un nodošana ir divas dažādas lietas. Vajadzīga arī izziņa no Ķīnas puses, ka paviljons ir pieņemts. Tas ir saprotams pie jebkurām naudas attiecībām. Tad parakstīsim līgumu un [Aerodium] summu saņems," skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Vineta Vilistere-Lāce.
Viņa informē, ka 1,5 miljoni latu jau ir samaksāti. Lai uzņēmums saņemtu nākamo līgumā paredzēto maksājumu, valstij kā līguma slēdzējai ir jāpārliecinās, ka paviljons ir pabeigts. "Problēma tāda, ka [Aerodium] aktus neraksta. Jau ir 2. jūnijs, un oficiāli paviljons nav nodots," vakar atzina LIAA pārstāve. Viņa pagaidām nevēloties iedziļināties nesaprašanu cēlonī, tikai piebilst, ka no Aerodium nav saņemts paskaidrojums, vai kavēšanās bijusi attaisnota. Līdz ar to vēl netiek runāts par iespējamām soda sankcijām. A. Egle vakar Neatkarīgajai sacīja, ka akts esot iesniegts LIAA. "Taupot naudu, nesūtījām uz Ķīnu virsuzraugu, kurš kontrolētu, tāpēc mums jāuzticas visam, ko viņi mums stāsta," norāda V. Vilistere-Lāce. Uz jautājumu, vai finanšu problēmas tiks atrisinātas, ja valsts Aerodium kontā ieskaitīs naudu, A. Egle atbildēja: "Ja naudu ieskaitīs, tad jā." Atbilde izraisīja nākamo jautājumu, vai varētu notikt tā, ka naudu neieskaita? "Ne vienmēr vārdi atbilst darbiem," sīkāk nekomentējot, atbildēja Aerodium pārstāvis.
Šobrīd LIAA vēl nav skaidrības par Rīgas brīvostas lēmumu ziedot pusmiljonu latu izstādes vajadzībām. Kaut arī tika veikti grozījumi likumā, lai osta drīkstētu ziedot šādam mērķim, Rīgas brīvostas nostāja līdz šim bijusi izvairīga – notikušas vairākas sēdes, kurās šis jautājums tā arī netika izskatīts. "Latvijas valsts darīs visu, lai Aerodium saņemtu visu līgumā paredzēto naudu," saka V. Vilistere-Lāce.
Paviljons Ķīnas pilsētā Šanhajā atradīsies līdz 31. oktobrim, pēc tam saskaņā ar līgumu uzņēmumam tas jādemontē, tāpēc norēķiniem laiks vēl ir. Kopējā līguma summa ir 2,55 miljoni latu. Savu ziedojuma daļu – 450 000 latu – iemaksājusi Ventspils brīvosta, bet akciju sabiedrības Latvijas dzelzceļš ziedojums ir 1,7 miljoni latu.