Svinēt 4. maiju, veidot tradīcijas

© F64

Šogad valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, Nacionālo bruņoto spēku parāde notiek Madonā. Tā ir bruņoto spēku veidota tradīcija, ka katru gadu parāde notiek citā Latvijas pilsētā.

Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā par tradīciju kļūst arī Baltā galdauta svētki, ko šogad svin trešo reizi. Savukārt deviņās Latvijas pilsētās 4. maijā notiks kopīga simtgades sagaidīšana, īstenojot Brīvības ielu stāstu.

Nacionālo bruņoto spēku dienas pasākumi Madonā sāksies pulksten 9 ar pateicības dievkalpojumu Madonas Kristus Karaļa katoļu baznīcā. Parāde sāksies pulksten 11. Tajā piedalīsies vairāk nekā 700 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu. Parādes apmeklētāji varēs vērot gan Latvijas armijas, gan sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Spānijas bruņoto spēku kājnieku kaujas mašīnas, Kanādas bruņoto spēku vieglās kaujas bruņumašīnas, Slovēnijas un Albānijas bruņoto spēku militāro tehniku. Lidojumam labvēlīgos laika apstākļos tehnikas parādi noslēgs NATO lidmašīnu pārlidojums.

Vērienīgs būs pasākums Brīvības ielu stāsti, kas notiek Daugavpilī, Rīgā, Rēzeknē, Liepājā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Valmierā un Ventspilī. Ar šo simtgadei veltīto pasākumu dienas gaismā tiks celtas vēstures liecības, atmiņas, rīkoti forumi, diskusijas un sarunas par Latvijas attīstību turpmākajos 100 gados.

Daudzi ārpus Rīgas dzīvojošie cilvēki svētku brīvdienas, iespējams, izmantos, lai atbrauktu uz Latvijas galvaspilsētu, vērotu un piedalītos daudzos pasākumos. Arī šogad pie Brīvības pieminekļa tiks veidota kompozīcija Ziedu Latvija, notiks Latvijas simtgadei veltīto jauno filmu seansi kinoteātrī Splendid Palace. Rīgas Brīvības ielas stāsti notiks no pulksten 10 līdz 22 no Brīvības laukuma - Brīvības pieminekļa līdz Brīvdabas muzejam. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja doties ekskursijā ar 100. autobusu pa Brīvības ielu, apskatīt izstādes, piedalīties Brīvības ielas forumā, kas notiks Esplanādē, pie Dailes teātra un pie VEF Kultūras pils, apmeklēt teātra izrādes, iepazīt jaunākās tehnoloģijas, kā arī izzināt tautas tradīcijas un pasākuma norises vietās klausīties muzikālu grupu un solistu uzstāšanos. Ar autobusa atiešanas laikiem būs iespējams iepazīties pieturvietās, kā arī Rīgas satiksmes mājaslapā. Vairākās vietās Rīgā, visas Brīvības ielas garumā būs izvietoti stendi, kur ikviens interesents varēs iepazīt laikabiedru atmiņas par Brīvības ielu un notikumiem tajā.

No 4. maija Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā ir iespēja apskatīt izstādi Latvijas gadsimts. Izstādē iesaistījušies 68 valsts, pašvaldību un privātie muzeji, lai vēstītu stāstu par Latviju, tās tapšanu un valstiskās neatkarības iegūšanu un atgūšanu. Savukārt līdz 20. maijam Rīgas Sv. Pētera baznīcā ir skatāma fotoizstāde Brīvības piemineklis - veltījums Latvijai. Izstādē eksponētas 100 fotogrāfijas, kurās iemūžināti sabiedriski un vēsturiski nozīmīgi notikumi, kas norisinājušies Brīvības pieminekļa tuvumā vairāk nekā 80 gadu garumā.

Cilvēki tiek aicināti iestāties simboliskā sardzē par Latvijas vērtībām pretrunīgi vērtētajos Goda vārtos, kas uzstādīti laukumiņā pretim Ministru kabineta ēkai. Rīgas dome piedāvā apmeklēt mājaslapu www.godavarti.lv, kur var norādīt savu kontaktinformāciju, un projekta koordinatori sazināsies ar cilvēku, lai uzņemtu video, kas kopā ar mākslinieka veidotu dizainu būs redzams Goda vārtos.

Piektdien, 4. maijā, sabiedriskais transports Rīgā būs bez maksas.



Svarīgākais