Saeimas sēdē lems par pensionāru invalīdu tiesībām saņemt pilnu pensiju

Saeima šodien galīgajā lasījumā iecērējusi pieņemt grozījumus, saskaņā ar kuriem invalīdiem, kuri saņem vecuma pensijas, tās varēs saņemt pilnā apmērā, kā arī šiem cilvēkiem tiks atmaksāts jau ieturētais.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien pirms otrā lasījuma kā steidzamu atbalstīja likumprojektu, ar kuru no 1. novembra paredzēts atcelt vecuma pensijas ieturējumus tiem pensionāriem, kuriem noteikta invaliditāte. Tāpat tiks atcelts pensiju ieturējums arī tiem invalīdiem, kas saņem izdienas pensiju.

Tādējādi uz šīm pensionāru grupām neattieksies no 1. jūlija likumā ''Par pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009. gada līdz 2012. gadam'' noteiktie ierobežojumi, kas paredz 10 procentu pensijas ieturējumu nestrādājošiem pensionāriem un 70 procentu ieturējumu pensionāriem, kas ir darba ņēmēji vai pašnodarbinātie.

Likumprojekta pirmā lasījuma redakcija paredzēja atcelt ierobežojumus tikai tiem pensionāriem, kam invaliditāte noteikta uz mūžu, taču, kā komisijas deputātiem apliecināja Labklājības ministrijas pārstāvji, gan šī, gan nākamā gada budžetā tiks rasti līdzekļi, lai izmaksātu pensiju pilnā apmērā arī tiem invalīdiem, kas saņem vecuma vai izdienas pensiju.

Tāpat likumprojekts paredz atmaksāt pensionāriem to pensijas daļu, kas ieturēta par periodu no šī gada 1. jūlija līdz 31. oktobrim. Naudu paredzēts izmaksāt, sākot no šāgada novembri, un amatpersonas deputātiem atzina, ka vairumā gadījumu pensionāri ieturēto summu pilnā apmērā saņems jau novembrī.

Pēc Labklājības ministrijas sniegtās informācijas, likuma izmaiņas ļaus izmaksāt pensijas pilnā apmērā apmēram 30 tūkstošiem cilvēku un šim nolūkam šogad nepieciešami apmēram 4 miljoni latu.

Likuma grozījumi novērsīs atšķirīgu attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti. Saskaņā ar likumu patlaban invaliditātes pensijas saņēmēji to saņem pilnā apmērā, bet, ja invalīds saņem vecuma pensiju, no tās tiek veikts ieturējums.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais