Reorganizēs piecas Veselības ministrijas iestādes

© Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

Lai izveidotu optimālu Veselības ministrijas padotībā esošo iestāžu struktūru, paredzēts veikt piecu iestāžu reorganizāciju. Reorganizācijas rezultātā tiks pārskatītas iestāžu veiktās funkcijas, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu administrēšanu, veselības datu analīzi, kā arī nodrošinot atbalstu ārstniecības iestādēm kvalitātes un pacientu drošības jautājumos.

Galvenās izmaiņas plānotas saistībā ar stratēģiskā iepirkuma organizāciju, datu analīzes kapacitātes stiprināšanu, uzraudzības funkciju uzlabošanu atbilstoši pacientu interesēm un kvalitatīvas veselības aprūpes procesa organizācijai, kā arī starptautisko konvenciju prasībām atbilstošas antidopinga sistēmas nodrošināšanu.

Reorganizācijas rezultātā paredzēts, ka valsts budžeta līdzekļu izlietojuma uzraudzību veselības nozarē un līgumu par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu izpildes uzraudzību veiks viena iestāde - Nacionālais veselības dienests. Savukārt Veselības inspekcija pārņems atlīdzības prasījumu izskatīšanu un lēmumu pieņemšanu par atlīdzības izmaksām iedzīvotājiem no Ārstniecības riska fonda. Atlīdzības izmaksu atbilstoši Veselības inspekcijas lēmumam nodrošinās Nacionālais veselības dienests.

Slimību profilakses un kontroles centrs tiks attīstīts kā metodiskais atbalsts ārstniecības iestādēm ārstniecības kvalitātes un pacientu drošības jautājumos. Ņemot vērā, ka ārstniecības kvalitātes un pacientu drošības jautājumi ir cieši saistīti ar ārstniecībā izmantojamām klīniskajām vadlīnijām, klīniskiem algoritmiem, klīniskiem ceļiem un indikatoriem, lai nodrošinātu pilnvērtīgu metodiskā atbalsta funkciju, Slimību profilakses un kontroles centram no Nacionālā veselības dienesta plānots nodot klīnisko vadlīniju izvērtēšanas un reģistrēšanas funkcijas.

Savukārt ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju apstiprināšanu un izvērtēšanu, kā arī ārstniecībā lietojamo zāļu, medicīnisko ierīču un medicīnisko tehnoloģiju izmaksu efektivitātes novērtēšanas funkcijas paredzēts nodot Zāļu valsts aģentūrai. Ņemot vērā, ka lielāko daļu medicīnisko tehnoloģiju (zāļu un medicīnisko ierīču) novērtēšanu un apstiprināšanu veic Zāļu valsts aģentūra, lietderīgāk un efektīvāk šo funkciju īstenošanu ir koncentrēt vienā iestādē.

Tāpat paredzēts likvidēt Valsts sporta medicīnas centru, uz tā bāzes izveidojot Latvijas Antidopinga biroju, kas turpmāk būs atbildīgs par dopinga kontroles un ierobežošanas jautājumiem saskaņā ar 2005. gada 19. oktobra Starptautisko konvenciju pret dopingu sportā un 1989. gada 16. novembra Eiropas Padomes Antidopinga konvenciju Nr.135. Savukārt Valsts sporta medicīnas centra īstenotās veselības aprūpes funkcijas tiks nodotas Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai.

Izveidojot Antidopinga biroju un reorganizējot ministrijas padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes, plānots veikt amata vietu samazinājumu nozarē, proti, reorganizācijas rezultātā būs par 67 amata vietām mazāk nekā patlaban.

Lielākais amata vietu samazinājums saistīts tieši ar VSMC likvidēšanu, jo tajā patlaban ir 73 amata vietas. Desmit jaunas amata vietas tiks izveidotas Antidopinga birojā. Vienlaikus NVD amata vietu skaits palielināsies par astoņām, SPKC - par vienu, bet VI būs par 13 amata vietām mazāk nekā patlaban.

Kā skaidro ministrija, reorganizācijas rezultātā tiks pārskatītas iestāžu veiktās funkcijas, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu administrēšanu, veselības datu analīzi, kā arī nodrošinot atbalstu ārstniecības iestādēm kvalitātes un pacientu drošības jautājumos.

Galvenās izmaiņas plānotas saistībā ar stratēģiskā iepirkuma organizāciju, datu analīzes kapacitātes stiprināšanu, uzraudzības funkciju uzlabošanu atbilstoši pacientu interesēm un kvalitatīvas veselības aprūpes procesa organizācijai, kā arī starptautisko konvenciju prasībām atbilstošas antidopinga sistēmas nodrošināšanu.

Ar reorganizāciju saistītos izdevumus segs no VSMC, NVD un VI piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Reorganizācijas izdevumi ir 1 768 048 eiro, tostarp atlīdzībai paredzēti 1 157 486 eiro, precēm un pakalpojumiem - 574 673 eiro un pamatkapitāla veidošanai - 35 889 eiro. Reorganizācija nerada tiešu ietekmi uz valsts budžetu, uzsver ministrijā.

VM padotības iestāžu plānoto reorganizāciju paredzēts veikt ar šā gada 1.jūliju.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.