Valsts ieņēmumu dienests vakar godināja uzņēmumus un uzņēmējus, kas devuši vislielāko ieguldījumu, lai VID pagājušajā gadā spētu iekasēt 8,619 miljardus eiro un pārsniegt ieņēmumu plānu par 90,2 miljoniem jeb 1,1%.
Kopš aprīļa sākuma ir brīvi pieejama VID publikācija, kurā uzrādīti visu 176 tūkstošu Latvijā reģistrēto uzņēmumu nodokļu maksājumi 2017. gadā. Kā jau daudzus gadus iegājies, pirmais numurs šajā sarakstā ir degvielas tirgotājs Circle-K. Tam pašam nācies rūpēties par uzvarētāju saraksta dažādošanu, nomainot nosaukumu no skanīgā Statoil un savu dīvaino nosaukumu tagad. Tas ilustrē, cik nebūtisks uzņēmuma ārzemju īpašniekiem ir Latvijas tirgus, kurā viņu uzņēmums dominē par spīti jebkam.
Vairākas idejas uzvarētāju saraksta dažādošanai ir nākušas arī no VID. Šogad uzsvars tika likts nevis uz visu uzņēmumiem uzkrauto un VID administrēto nodokļu samaksātajām kopsummām, bet uz darbaspēka nodokļu kopsummām. Arī tādā veidā VID cenšas mazināt nelegālo naudas apriti, no kuras uzņēmumi smeļ līdzekļus darbībai, ko mēdz saukt par algu izmaksu aploksnēs. Balvas tika piešķirtas atsevišķi mazo, vidējo un lielo uzņēmumu grupās un atsevišķi katrā no pieciem plānošanas reģioniem, kā tiek dalīta Latvija. Līdz ar to laureātu saraksts veidojās visai garš, ko VID arī vēlējās panākt.
Katru gadu VID balvas dod arī tādās nominācijās, kas parādās un pazūd, lai varbūt pēc daudziem gadiem atgrieztos vai nu tieši tādā, vai līdzīgā modifikācijā. Balvu dalīšanai ir ļoti gara vēsture. Šogad tā notika jau 21. reizi un iekrita gadā, kad VID svinēs savas pastāvēšanas 25. jubileju. Tas iedvesmoja VID uz patiešām oriģinālu gājienu, proti, apbalvot uzņēmumu, kas reģistrēts tajā pašā dienā -1993. gada 25. novembrī, kad reģistrēts VID. Jā, tāds uzņēmums pastāv, zeļ un plaukst, un - galvenais - nekādās nodokļu mahinācijās nav pieķerts. Tā oficiālais, pēc pagājuša gadsimta 90. gadu modes darinātais nosaukums skan Firma «Orions» SIA, bet publikai zināmā preču zīme ir Dzirnaviņas. Tā saucas ceļmalas kafejnīcas un viesumājas komplekss, un vēl arī franšīzes kārtībā Elvi zīmolu izmantojošs veikals Rīgas-Liepājas šosejas 68. kilometrā.
Oriona vienīgais valdes loceklis Aigars Balodis Neatkarīgajai pastāstīja, ka uzņēmums radīts, pārņemot pamestu Latvijas PSR laiku patērētāju biedrības veikala un kafejnīcas ēku. 90. gadu sākumā uzņēmuma saimnieku galvenās rūpes bijušas uzturēt attiecības nevis ar VID, bet ar reketieriem, kas ceļmalas krogos tajā laikā jutās kā mājās. Lai nu ko varam pārmest Latvijas valstij, bet no šādām nastām valsts uzņēmējus ir atbrīvojusi, kas nebūt nav pašsaprotami. Ir daudzas valstis un teritorijas visā pasaulē, kur tagad tāda dzīve kā Latvijā pirmajos gados pēc valsts neatkarības atgūšanas šķistu kā miera osta. Latvijā kopš tā laika viss kļuvis patiešām vēl daudz mierīgāk. Orions to izmantoja, pakāpeniski pārbūvējot un būvējot klāt telpas un ēkas. Tagad par ceļotāju apgādi ar ēdienu, precēm un naktsmājām rūpējas 40 cilvēki.
Nodokļu 2017. gada maksātāju sarakstā šis Orions ar samaksātiem 211,4 tūkstošiem eiro ieņem ļoti augsto 3621. vietu 176 197 uzņēmumu vidū. Oriona vārdu savos nosaukumos iepinušas vēl divas citas no pašlaik strādājošām firmām, bet to maksājumi ir krietni mazāki.