Plaisa starp lielajiem un mazajiem uzņēmumiem palielinās

© Ekrānšāviņš no avīzes

Lielie un eksportējošie uzņēmumi nākotnē raugās optimistiski, plānojot gan paplašināties, gan modernizēties. Savukārt mazie un vidējie uzņēmumi, kuru īpatsvars Latvijā ir aptuveni 70 procenti no visiem uzņēmumiem, ir krietni piesardzīgāki nākotnes vērtējumā. Mikrouzņēmumi joprojām ir pesimisma pilni.

Banka Citadele kopš 2004. gada mēra Citadeles Index, aptaujājot 750 uzņēmumu Latvijā. Indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.

Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš atklāj, ka jau ceturto ceturksni pēc kārtas indeksa vērtība pārsniedz 50 punktu robežu, kas tātad liecina par uzņēmēju optimismu. Pēdējā ceturksnī optimistisks noskaņojums bija vērojams visās tautsaimniecības jomās. Vislabāk jūtas ražošanas un būvniecības jomu pārstāvji, bet pakalpojumu un tirdzniecības nozarē strādājošie, lai arī saglabā optimismu, ir piesardzīgāki. Īpaši tas attiecas uz tirdzniecību, kur pēdējā ceturksnī optimisms samazinājies visvairāk.

Citadeles Index arī atklāj būtisko atšķirību, kā jūtas lielie, vidējie uzņēmumi un mikrouzņēmumi. Lielākie optimisti ir lielie uzņēmumi (ar 100 000 eiro gada apgrozījumu) vai eksportējošie uzņēmumi. Savukārt mikrouzņēmumu noskaņojums tomēr vēl aizvien ir nedaudz pesimistisks. Mikrouzņēmumu vadītāji pēdējo reizi optimistiski jutās 2014. gada sākumā. Aptuveni 42 procentiem mazo uzņēmumu šā gada galvenais izaicinājums ir saglabāt uzņēmumu un izdzīvot. Šis jautājums uztrauc tikai 9 procentus lielo uzņēmumu.

Aptuveni trešdaļa Latvijas uzņēmēju paredz vispārējās ekonomiskās aktivitātes palielināšanos valstī tuvākajā pusgadā, un aptuveni tikpat daudzi gaida apgrozījuma pieaugumu savā uzņēmumā.

Starp nozarēm visoptimistiskākie ir ražošanas un būvniecības jomu pārstāvji, starp reģioniem - Rīgā un Pierīgā bāzētie uzņēmumi. Savukārt Latgalē uzņēmēju noskaņojums ir pasliktinājies.

Latgales uzņēmumi atzinušies, ka izjūt darbinieku trūkumu, lai gan Latgalē bezdarba līmenis ir visaugstākais.

Arī M. Āboliņš atzina, ka pēdējo sešu mēnešu laikā darbaspēka pieejamība Latvijā ir pasliktinājusies. Lai risinātu darbaspēka pieejamības problēmu, lielie uzņēmumi plāno automatizēt darbību, pārvilināt darbiniekus no konkurentiem, meklēt darbiniekus ārpus Latvijas.

Savukārt uzņēmēju investīciju plāni patlaban ir augstākajā līmenī pēckrīzes laikā. Investēt darbības paplašināšanā šogad plāno 44% uzņēmumu, no kuriem vairums - 79% - ir lielie uzņēmumi, 61% vidējo uzņēmumu un tikai 42% mazo uzņēmumu.

***

Viedokļi

Alise BALGALVE, SIA Felici vadītāja un zīmola Graci izveidotāja:

- Šogad plānojam strauju izaugsmi, ko nodrošināt palīdzējušas 600 000 eiro investīcijas ražotnes izbūvei un iekārtu iegādei. Lai gan jau šobrīd eksportējam savu produkciju uz desmit valstīm, šogad iecerēts sertificēt ražotni un iegūt starptautiski atzīto BRC (British Retail Consortium) sertifikātu, kas ir būtisks kritērijs jaunu eksporta tirgu apgūšanai. Mūs noteikti motivē pieprasījums, sadarbības partneri, kā arī iespēja ievērojamie ietaupīt, aizstājot roku darbu ar iekārtām. Bez investīcijas iekārtās to visu nebūtu iespējams sasniegt.

Kristaps AMSILS, Dobeles dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs:

- Pēdējos gados mērķtiecīgi investējam uzņēmuma attīstībā. Arī šogad turpināsim Dobeles dzirnavnieka izaugsmi un kopējās investīcijas sasniegs 10 miljonus eiro. Galvenie investīciju objekti būs saistīti ar graudu pieņemšanas, uzglabāšanas un pirmapstrādes jaudu palielināšanu, uzbūvējot 17 jaunus graudu uzglabāšanas torņus, kā arī vēl vienu graudu kalti. Paredzam, ka šogad pārstrādāsim jau vairāk nekā 250 000 tonnu graudu.

Svarīgākais