Veselības ministrija ir sagatavojusi noteikumu projektu, kuram teorētiski vajadzētu atbildēt uz jautājumu, kā tiks sadalīts finansējums reto slimību plāna realizēšanai, taču noteikumi nevis vieš skaidrību, bet gluži otrādi – tie vēl vairāk pastiprina bažas, ka situācijas uzlabošanai reto slimību jomā papildu nauda nemaz nav piešķirta.
Jāatgādina pagājušā gada nogale, kad veselības ministre Anda Čakša devās dzemdību atvaļinājumā, un īsi pirms tā viņa stāstīja par paveiktiem labiem darbiem. Viens no tiem bija valdības pieņemtais reto slimību plāns, kuram valdība piešķīrusi piecus miljonus eiro. Vēl pērn decembrī Veselības ministrijas sagatavotā infografika liecināja (un liecina joprojām - sk. att.), ka no šiem pieciem miljoniem eiro trīs miljoni eiro plānoti bērnu ārstēšanai un miljons pieaugušo ārstēšanai, kā arī finansējums plaušu transplantācijai un citām ārstēšanas metodēm, kuras reto slimību gadījumā bieži vien ir dārgas, tāpat kā medikamenti.
Visu šā gada sākumu valdīja neskaidrība par to, vai papildu nauda reto slimību plāna ieviešanai vispār ir piešķirta un kad varētu sākt apmaksāt gan zāles reto slimību pacientiem, gan segt plaušu transplantācijas izmaksas, jo līdz šim un joprojām pacienti vāc ziedojumus, lai varētu doties glābt savu dzīvību.
Veselības ministrija nupat ir sagatavojusi dokumentu, lai noteiktu veselības aprūpes pakalpojumu apjomu retas slimības pacientiem, to saņemšanas kārtību, kā arī nosacījumus to apmaksai no valsts budžeta līdzekļiem. Noteikumu projekts, kas vēl jāskata valdībai, paredz sistēmu, kur un kā reto slimību pacienti tiek ārstēti, kā un kur darbojas ārstu konsilijs, lai lemtu par piemērotāko ārstēšanu. Taču noteikumos, kas paredz arī vairākas pozitīvi vērtējamas lietas (piemēram, tiks kompensētas zāles arī trim Fabri pacientiem, kuri par šādu iespēju ir pat cīnījušies tiesā), ir daudz neskaidrību. Piemēram, noteikumu tekstā rakstīts, ka pacientam ar retu slimību apmaksā plaušu transplantāciju, taču no noteikumu anotācijas izriet, ka plānots apmaksāt plaušu transplantāciju diviem vienas slimības - pulmonālās hipertensijas - pacientiem, savukārt citas retas slimības - cistiskās fibrozes - pacientiem pagaidām ne. «Šo pasākumu un tā īstenošanai nepieciešamo papildu valsts budžeta finansējumu Veselības ministrija atkārtoti ir iekļāvusi jauno politikas iniciatīvu sarakstā 2016.-2018. gadam, un tā realizācija ir atkarīga no valsts budžeta finansiālajām iespējām,» teikts anotācijā.
Kopumā, pēc Neatkarīgās aprēķiniem, retajām slimībām te paredzēti ap 2,2 miljoni eiro. Taču pat šādas naudas papildus nav, un, kā dokumentā atzīst pati ministrija, «pasākumi tiks īstenoti no Veselības ministrijas finanšu līdzekļiem, veicot iekšējās pārdales». Turklāt ministrija gatavojas Finanšu ministrijai iesniegt naudas pieprasījumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai solīto varētu īstenot.
KONKURSA VĀRDS: "Piedalies"