Struktūrfondu novirzīšanas iespējas romu mājokļu celtniecībai vairāk attiecas uz vecajām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, par šādu Finanšu ministrijas pozīciju aģentūru LETA informēja ministrijas Komunikāciju daļas vadītāja Baiba Melnace.
Viņa norādīja, ka regulas grozījumi visvairāk attiecas uz vecajām ES dalībvalstīm, kurām iepriekš nebija tiesību no ES fondiem finansēt mājokļu aktivitātes, bet Latviju šis regulas grozījums tiešā veidā neskar.
Taču jāatminas, ka romi vairākās ES valstīs ir ļoti liela sociāli izstumtā grupa, uz kuru tiek virzīts atbalsts integrācijai sabiedrībā. Latvijā šī problēma nav tādā apjomā kā citās valstīs, tādēļ, kā jau minēts, uz Latviju regulas grozījumi tiešā veidā neattiecas un izmaiņas ES fondu līdzekļu izmantošanas nosacījumos neradīs, informēja ministrijas pārstāve.
LETA jau ziņoja, ka Eiropas Parlaments devis "zaļo gaismu" Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumam, kurš ļaus izmantot Eiropas reģionālo finansējumu, lai uzlabotu marginalizētu kopienu, tostarp romu, dzīvošanas apstākļus.
"Romu kopiena ir lielākā mazākumtautību grupa Eiropā un nereti tiek pakļauta marginalizācijai, trūkumam un sociālajai atstumtībai. Priecājos par šodien pieņemto lēmumu, jo tas dos iespēju reģionālajai politikai palīdzēt pārraut apburto loku, no kura šīs kopienas, šķiet, nespēj izrauties," sacīja Eiropas Savienības reģionālās politikas komisārs Johanness Hāns.
Agrāk tiesību aktos par struktūrfondiem bija daudz ierobežojumu, kuri attiecās uz valstu pasākumiem mājokļu jomā. Plānotās izmaiņas ļaus plašāk izmantot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļus, lai apmaksātu valstu pasākumus mājokļu jomā marginalizētu kopienu dzīvošanas apstākļu uzlabošanai visās dalībvalstīs.
ERAF finansējumu gan nevarēs izmantot privātīpašumam, bet tikai valsts iestāžu īstenotiem projektiem.
Tiek lēsts, ka Eiropā ir ap 10 līdz 12 miljoniem romu, un nereti viņi dzīvo lielā nabadzībā un izolācijā. Savukārt pētījumi liecina, ka Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs vairāk nekā 50% romu tautības iedzīvotāju dzīvo daļēji vai pilnīgi izolētā vidē un šī izolācijas tendence pēdējos 15 gados ir palielinājusies.