Pēc traģiskā ugunsgrēka Krievijā VUGD pārbaudīs tirdzniecības centrus Latvijā

© F64

Reaģējot uz neseno traģisko ugunsgrēku tirdzniecības centrā Krievijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) tuvāko dienu laikā veiks neplānotas ugunsdrošības pārbaudes lielākajos tirdzniecības centros visā Latvijā, pavēstīja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas pārstāve Inta Palkavniece.

Tuvāko dienu laikā VUGD amatpersonas izlases kārtībā veiks neplānotās pārbaudes tirdzniecības centros ar atpūtas vietām, piemēram, bērnu rotaļu istabām, kinoteātriem, batutiem, kartingiem u.tml., kuru ietvaros tiks pārbaudīta ugunsdrošības prasību ievērošana, pievēršot pastiprinātu uzmanību evakuācijas ceļu un izeju atbilstībai un pieejamībai, ēku ugunsaizsardzības sistēmām, kā arī atbildīgā personāla zināšanām par pareizu rīcību ugunsgrēka gadījumā.

Kopumā 2017.gadā tika reģistrēti 8714 ugunsgrēki, no kuriem aptuveni 2% bija izcēlušies publiskās ēkās. VUGD šādās ēkās, kurās paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā 200 cilvēkiem, tai skaitā arī tirdzniecības centros, plānotās ugunsdrošības pārbaudes veic ne retāk kā reizi trīs gados. Līdztekus valsts ugunsdrošības uzraudzības ietvaros VUGD amatpersonas objektos veic arī neplānotās ugunsdrošības pārbaudes, kur objektu atbildīgās personas netiek informētas par šādu pārbaužu veikšanu, skaidroja Palkavniece.

Līdz šim plānoto un neplānoto ugunsdrošības pārbaužu laikā tirdzniecības objektos raksturīgākie ugunsdrošības prasību pārkāpumi bija saistīti ar evakuācijas ceļu un izeju, ugunsdzēsības līdzekļu aizšķērsošanu ar precēm vai cenu izkārtņu izvietošanu, aizsedzot evakuācijas zīmes.

VUGD pārstāve norādīja, ka signalizācijas sistēmas nostrādāšanas gadījumā, dežurējošais personāls nedrīkst atslēgt apziņošanas sistēmas skaņu, kamēr nav noteikts tā nostrādāšanas iemesls, un paralēli personālam ir jāorganizē cilvēku evakuācija. Viņa arī uzsvēra, ka Ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka ikvienam iedzīvotājam pašam ir pienākums nekavējoties evakuēties, atskanot trauksmes signālam vai pamanot ugunsgrēku. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem arī pašiem jāuzņemas atbildība par savu rīcību dažādās ārkārtas situācijās.