Iespējama interešu konflikta dēļ neslēgs līgumu ar "BDO Law" par OIK atļauju izvērtējumu
 
©pixabay.com

Ekonomikas ministrija (EM) tomēr neslēgs līgumu ar zvērinātu advokātu biroju "BDO Law", kas konkursā ieguva iespēju izvērtēts, cik atbilstoši EM savulaik pieņēmusi lēmumus, ar kuriem piešķirtas tiesības pārdot no atjaunojamiem energoresursiem (AER) saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros.

Telekompānijas TV3 raidījums "Nekā personīga" vēsta, ka "BDO Law" varētu nonākt interešu konfliktā, jo šī biroja advokāti paši ir bijuši iesaistīti koģenerācijas biznesā un viņu biznesa partnera un bijušā darbinieka uzņēmumam ministrija pirms divām nedēļām ir atņēmusi atļauju.

LETA jau ziņoja, ka "BDO Law" piedāvātā cena konkursā bija 50 820 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Konkursā piedalījās arī SIA "PricewaterhouseCoopers", bet tā piedāvātā cena bija augstāka.

"Nekā personīga" izpētījis, ka viena no firmām, kam EM ir anulējusi atļauju pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, ir SIA "Eiro-Āzijas investīciju aģentūra", kuras līdzīpašniece no 2010. līdz 2013. gadam bija "BDO Law" vadošā advokāte Vita Liberte. Uzņēmums bija solījis koģenerācijas staciju uzbūvēt Alūksnē, Merķeļa ielā 20, kur atrodas kokapstrādes firma "4 Pluss serviss", savukārt šī uzņēmuma līdzīpašnieks aizvien ir otra "BDO Law" vadošā advokāta Jāņa Zelmeņa brālēns Alūksnes domes deputāts Askolds Zelmenis. "Eiro-Āzijas investīciju aģentūras" juridiskā adrese ir Rīgā, Kaļķu ielā 15 3b, kur atrodas advokātu birojs "BDO Law".

Arī pašreizējais "Eiro-Āzijas investīciju aģentūras" īpašnieks Jānis Timma nenoliedz, ka ir arī biznesa partneris un klients advokātiem Zelmenim un Libertei. Viņš gan uzvēris, ka pats zvanījis ministrijai un lūdzis atcelt atļauju, jo vairs neplāno turpināt realizēt koģenerācijas projektu.

Advokātu Zelmenis raidījumam teicis, ne viņam, ne citiem biroja darbiniekiem neesot tādu juridisku saistību, kas varētu radīt bažas par interešu konfliktu. "Reāls advokāta interešu konflikts ir apkalpot divus dažādus klientus par vienu un to pašu jautājumu vienlaicīgi," norādījis advokāts.

Lai gan informācija par to, ka abi minētie advokāti ir saistīti ar uzņēmumu, kam anulēta atļauja, ir pieejama virknē publisku datu bāžu, EM Juridiskā departamenta direktors Kaspars Lore apgalvoja, ka ministrijas ierēdņiem tas nav bijis zināms. Viņš gan vērš uzmanību faktam, ka konkursā uzvarējušajām personām ir jāparaksta apliecinājumi par interešu konflikta neesamību.

Ceturtdien pēcpusdienā notikusi advokātu un EM pārrunas, kurās izlemts, ka "BDO Law" atteiksies no tiesībām vērtēt ierēdņus, norada raidījums.

Jau ziņots, ka iepirkuma mērķis ir veikt neatkarīgu auditu, kas izvērtētu EM pieņemto lēmumu atbilstību ārējo normatīvo aktu prasībām, kā arī veikt šo lēmumu izpildes procesa uzraudzības pietiekamības un efektivitātes novērtējumu.

Audita rezultātā Izpildītājam būs jāsagatavo audita ziņojums par EM darbinieku faktisko rīcību laika periodā no 2012.gada 28.augusta līdz 2017.gada 14.novembrim, skaidrojot un piemērojot normatīvos aktus, un pieņemot lēmumus, kuri nosaka komersantu tiesības uz elektroenerģijas obligāto iepirkumu.

EM pārstāvji atzīmē, ka audita pārbaudāmā perioda sākums noteikts atbilstoši termiņam, kad tika apstiprināti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.221, kuri pilnā apmērā nostiprināja obligātā iepirkuma moratoriju. Līdz tam brīdim komersantiem bija tiesības pieteikties obligātā iepirkuma tiesību atļaujām, bet EM bija pienākums tos izvērtēt atbilstoši tobrīd spēkā esošajiem MK noteikumiem. Audita beigu periods izvēlēts, sākot darbu pie iepirkuma tehniskās specifikācijas izstrādes.

Kā ziņots, līdz šim EM ir atcēlusi atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros kopumā 21 koģenerācijas elektrostacijai. Tādējādi, pēc ministrijas aplēsēm, novērsts iespējamais obligātā iepirkuma komponentes (OIK) kopējais izmaksu pieaugums turpmākajos desmit gados par aptuveni 334,8 miljoniem eiro.

2017.gada decembrī atļaujas tika atceltas trim elektrostacijām - SIA "Elektro Rīdzene" Cēsu novadā, SIA "Energo Fortis" Līvānu novadā un SIA "E Strenči" Strenču novadā.

Savukārt šogad atļaujas atceltas elektrostacijām SIA "Madonas Eko" Madonas novadā, SIA "Eiro-Āzijas investīciju aģentūra" Alūksnes novadā, SIA "Evokem" Līvānu novadā, SIA "M Parks" Amatas novadā, SIA "Eco Latvis" Tukuma novadā, SIA "Baltekogen" trim elektrostacijām Raunas novadā, Kārsavas novadā un Ludzas novadā, SIA "Tektus" Amatas novadā, SIA "Digne" Vecumnieku novadā, SIA "Atauga-G" Olaines novadā, SIA "Krustpils AER" Krustpils novadā, SIA "Pellets Energy" Talsu novadā, SIA "E Seda" stacijai Strenču novadā, SIA "Rīgas enerģija" Rīgā, SIA "AM Energy solution" Vecumnieku novadā, SIA "Briedis būve" Saldus novadā un SIA "Barkavas enerģija" vienai elektrostacijai Madonas novadā.

Līdz šim brīdim EM lēmumu atcelt atļauju pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros pārsūdzējuši trīs uzņēmumi. Patlaban Administratīvajā rajona tiesā EM pieņemtos lēmumus atcelt atļauju pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros pārsūdzējusi "Elektro rīdzene", "Energo Fortis" un "E-Strenči".

Iepriekš arī vēstīts, ka pārsūdzēt ministrijas lēmumu plāno "Rīgas enerģija".

Pēc publiski izskanējušās informācijas, par atsevišķu koģenerācijas elektrostaciju neatbilstību Ministru kabineta noteikumu prasībām 2017.gada oktobrī EM sāka pārbaudes 40 AER koģenerācijas elektrostacijās.

Savukārt, lai uzlabotu AER koģenerācijas elektrostaciju kontroles efektivitāti nākotnē, martā izskatīšanai valdībā iesniegti grozījumi normatīvajos aktos, kas ļaus šogad veikt vispusīgu OIK atļauju saņēmēju auditu. Tāpat šogad vēl plānots veikt neatkarīgu ministrijas līdzšinējās faktiskās rīcības izvērtējumu, kā arī sistēmas izvērtējumu no ietekmes uz tautsaimniecību un izmaksu efektivitātes viedokļa.