Kredītņēmēji aktivizējušies rīcībai; vāc parakstus jaunam likumam

banka © f64

Latvijas Kredītņēmēju apvienība (LAKRA) ir izstrādājusi "Krīzes likuma koncepciju", par kuru ir uzsākta parakstu vākšana, prasot Valsts prezidentu Valdi Zatleru to iesniegt Saeimā, liecina LAKRA mājaslapā publicētā informācija.

LAKRA norāda, ka likumprojekts tika iesniegts visām Saeimā pārstāvētajām partijām, taču līdz šim neviena vēl nav izteikusi vēlmi to iesniegt Saeimā. Tāpēc LAKRA ir uzsākusi parakstu vākšanu.

Likumprojekta mērķis ir ekonomiskās krīzes periodā nodrošināt pastiprinātu kredītņēmēju tiesisko un ekonomisko interešu aizsardzību, regulējot to personu aizsardzību, kurām ekonomiskās krīzes apstākļos ir grūtības pildīt vai arī nav iespējas vispār pildīt uzņemtās kredītsaistības.

LAKRA uzskata, ka tiesības iegūt aizsardzību būtu paredzamas gan fizikām, gan Latvijā reģistrētām juridiskām personām sakarā ar noslēgtu aizdevuma, līzinga, overdrafta, studiju kredīta vai cita veida līgumu, kas, ievērojot likuma normas, ir atzīstams par aizdevuma līgumu.

Likuma projektā minēts, ka jebkura fiziska vai juridiska persona ir tiesīga vērsties pie kreditora ar prasību samazināt aizdevuma līgumā noteiktos kredīta maksājumus. Ekonomiskās krīzes periodā būtu aizliegts veikt parāda piedziņu, tostarp sprieduma piespiedu izpildi, pret fizisku personu, kuras ikmēneša vidējie ienākumi nepārsniedz valstī noteikto iztikas minimuma apmēru uz katru personas apgādībā esošo personu, tostarp uz pašu ienākumu guvēju.

Likuma projekts arī paredz, ka kreditors nav tiesīgs veikt procentu maksājumu kapitalizāciju, proti, aprēķināt un pieprasīt nomaksāt procentus no tās summas, kas veidojas kā starpība, samazinot ikmēneša kredīta procentu maksājumus ekonomiskās krīzes apstākļos.

Tostarp tiktu noteikts, ka valdībai līdz gada beigām būtu jāizstrādā hipotekārās kreditēšanas noteikumi, ievērojot principu, ka, ja piedziņas procesā no hipotēkas realizēšanas iegūtie naudas līdzekļi nav pietiekoši, lai segtu visu parāda summu un ar piedziņas procesu saistītos izdevumus, kreditors nav tiesīgs vērst piedziņu uz citu parādnieka mantu.

Svarīgākais