Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde varēja "uziet gaisā"

© F64/attēlam ir ilustratīva nozīme

Līdzās citiem ikdienišķiem incidentiem aizpagājušajā piektdienā «kādā administratīvajā ēkā Bruņinieku ielā» notikušais ugunsgrēks lielu uzmanību neizpelnījās – pat ugunsdzēsēju ikdienas kopsavilkumā netika pieminēts. Pagrabā dega dīvāns. Tikai zīmīga nianse, ka dega šis dīvāns Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldē līdzās telpām, kur citastarp tiek glabāta arī sprādzientehniskajai ekspertīzei atvestā munīcija.

Kriminālistikas pārvalde ir policijas struktūrvienība, kas uz pirmstiesas izmeklēšanas iestāžu, prokuratūras un tiesu pieprasījuma pamata veic lietisko pierādījumu izpēti un sniedz atzinumus, metodisko un informatīvo palīdzību procesuālo darbību nodrošināšanai krimināllietās un civillietās. Viens no piedāvātajiem ekspertīžu veidiem ir sprādzientehniskā ekspertīze, kurā tiek izpētītas spridzināmās ietaises, noteikts sprāgstvielu veids un daudzums. Pārvalde veic arī ballistiskās ekspertīzes, kurās pēta ne vien ieroci, bet arī tajā izmantojamo munīciju - patronas. Sprāgstvielu testa spridzināšanu veic Ādažu poligonā, bet patronu šaušanu - turpat Bruņinieku ielā 72b, ēkas pagrabā. Neatkarīgās rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka uz izsaukumu atbraukušie ugunsdzēsēji piedzīvoja vieglu šoku, uzzinot, kam līdzās deg šie «trīs kvadrātmetri mēbeļu».

Oficiālajā atskaitē minēts, ka izsaukums saņemts pulksten 15.14. Ēkas pagrabstāvā konstatēts sadūmojums. Pirmā ekipāža ieradās 15.20. Cilvēki no ēkas nekavējoties evakuējās. Notikuma vietā kopumā strādāja 21 ugunsdzēsējs, četras autocisternas un divi specializētie glābēju transportlīdzekļi. Par laimi, šī pulvera muca neuzgāja gaisā. Pulksten 16.59 ugunsgrēks bija pilnībā likvidēts. Taču notikušais liek uzdot jautājumus par ēkas stāvokli, kādā ekspertiem nākas darboties ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem. Šī vairs nav nejaušība. Arī 2. janvārī policijas iestāžu kvartālā notika ugunsgrēks - tikai no Stabu ielas puses. Ugunsgrēkā pilnībā izdega Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša un viņa palīdzes kabineti. Galvenā iespējamās ugunsnelaimes izcelšanās versija ir elektroinstalācijas problēmas. Otrajā ugunsgrēkā sekas varēja būt nesalīdzināmi dramatiskākas. Degošs dīvāns tradicionāli liecina par pīpmaņu paviršību, taču ne šajā reizē. Valsts policijas preses dienests informē, ka konkrētajā telpā bija uzstādīta ugunsdzēsības signalizācijas sistēma, kas arī laikus nostrādāja.

Skaidrs, ka telpās ar signalizāciju neviens nepīpē. Tāpēc atkal jau galvenā izvirzītā versija ir problēmas ar elektroinstalāciju. Darbinieki ne reizi vien sūdzējušies, ka tā visās kvartāla ēkās ir briesmīgā stāvoklī, visur kaut kādu vadu murskuļi, rozetes sit pa nagiem ar elektrību. Ļoti ticams, ka arī šajā reizē trāpīja - dīvānam.

Policija ziņo, ka pēc notikušā uzsākta resoriskā pārbaude, Iekšējās kontroles birojam uzdots pārbaudīt, vai nav saskatāmi kādi pārkāpumi no pašu policijas darbinieku puses: «Esam lūguši Nodrošinājuma valsts aģentūru atjaunot ugunsdzēsības signalizācijas un elektroinstalācijas bojātās daļas un pārbaudīt to atbilstību drošai izmantošanai.»

Bet, kamēr turpinās Ekspertīžu centra degušās telpas ekspertīze, ballistikas ekspertīzes, uz kurām rinda izstiepusies jau pusotra gada garumā, veikt nav iespējams. Iestādes mājaslapā lasāms paziņojums:

«Tehnisku iemeslu dēļ kontrolšāviena veikšana ar vītņstobra šaujamieroci ir pārtraukta uz nenoteiktu laiku.»

Svarīgākais