ASV tic, ka Latvija atrisinās problēmas finanšu sektorā
 
Attēlam ir ilustratīva nozīme. ©F64

ASV ir pilnībā pārliecināta, ka Latvijas valdība veiks nepieciešamus soļus, lai nodrošinātu Latvijas banku un finanšu sektora uzticamību, teikts ASV Valsts departamenta paziņojumā.

Valsts departamenta preses sekretāre Hetere Nauerta pauž, ka daudzus gadus ASV sadarbojās kopā ar Latviju, lai apkarotu korupciju, naudas atmazgāšanu un citus draudus starptautiskai drošībai. ASV atbalsta un turpinās palīdzēt Latvijas valdībai, Finanšu kapitāla un tirgus uzraudzības komisijai un Latvijas tiesībsargājošām iestādēm, lai īstenotu kopīgu redzējumu par spēcīgu un labi regulētu finanšu sektoru.

Kā ziņots, ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas ("FinCEN") pagājušajā nedēļā paziņoja, ka plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. "FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

"ABLV Bank" pārstāvji norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka izskata iespējas, lai "FinCEN" pārskatītu savus priekšlikumus. "Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus," uzsvēra bankā. Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka "ABLV Bank" un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ "FinCEN" paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

Pagājušās nedēļas laikā kopš "FinCEN" paziņojuma no "ABLV Bank" izņemti 600 miljoni eiro, pirmdien preses konferencē informēja "ABLV Bank" valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis.

Finanšu kapitāla un tirgus uzraudzības komisija, izpildot Eiropas Centrālās bankas instrukciju, nedēļas nogalē ārkārtas sēdē nolēma "ABLV Bank" uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā.

Tāpat ziņots, ka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 320.panta 4.daļas par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. KNAB priekšnieks Jēkabs Straume preses konferencē paziņoja, ka konkrētajā kriminālprocesā figurē divas personas - augsta Latvijas Bankas amatpersona un kāda fiziska persona, bet kukuļa apmērs ir vismaz 100 000 eiro. Izmeklētāji sīkākas ziņas par lietu izmeklēšanas interesēs sniegt atteicās, tomēr apliecināja, ka šī lieta nav saistīta ar "FinCEN" paziņojumu un "ABLV Bank".