ZM apgalvo, ka augļi un dārzeņi veikalos lētāki

UZMANA CENAS. Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis (no kreisās) un Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe ir pārliecināti, ka pēc PVN likmes samazināšanas Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem arī veikalos cenas ir samazinājušās. R. Arnītis teic, ka šobrīd dzeltenos tomātus veikalos varot nopirkt par 1 eiro kilogramā lētāk nekā pirms gadumija © F64

Zemkopības ministrija (ZM) ir pārliecināta, ka, ieviešot samazināto PVN likmi (5%) Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, to cenas samazinājušās arī veikalos.

Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs uzskata, ka samazinātās PVN likmes piemērošana ir ierobežojusi augļu, ogu un dārzeņu cenu kāpumu Latvijas veikalos. Speciālisti uzsver, ka bez šīm izmaiņām augļi un dārzeņi Latvijā maksātu daudz dārgāk.

Ekrānšāviņš no avīzes

Šā gada 1. janvārī Latvijā stājās spēkā izmaiņas pievienotās vērtības nodokļa likumā, ar kurām Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem tiek piemērota samazinātā PVN likme - 5% - iepriekš piemērotā 21% vietā. Pircēji sagaida, ka līdz ar to arī kartupeļi, gurķi, tomāti, āboli un citi Latvijai raksturīgie dārzeņi un augļi veikalos maksās lētāk nekā pirms PVN likmes samazināšanas.

ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis ir pilnīgi pārliecināts, ka samazinātā PVN likme 5% apmērā devusi efektu, proti, augļu un dārzeņu cenas veikalos ir zemākas nekā pērn decembrī, izņemot atsevišķus gadījumus, kad mainījušies piegādātāji vai beigusies kāda konkrētā produkcija. Latvijas dārzeņu audzētāji piegādes cenas neesot paaugstinājuši, pat neskatoties uz resursu cenu kāpumu.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs, kas regulāri veic cenu monitoringu Baltijas valstu galvaspilsētu lielveikalos, secināja, ka šā gada janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, cenas samazinājušās

10 augļu un dārzeņu veidiem (no kopumā apskatītiem 14), bet kāpušas tikai četriem veidiem - burkāniem, redīsiem, krūmmellenēm, šampinjoniem.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe skaidroja, ka ir daudzi faktori, kas ietekmē dārzeņu cenas veikalos, un tās nav tikai PVN izmaiņas. Dārzeņu cenas veikalos tāpat ietekmē degvielas, gāzes un citu resursu cenu izmaiņas. Tā kā šo faktoru ietekmē palielinājušās citu produktu cenas, tad 5% PVN ieviešana Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ļāvusi akumulēt šo izmaksu kāpumu, un faktiski samazinātās PVN likmes piemērošana ir apturējusi augļu un dārzeņu cenu kāpumu Latvijas veikalos.

R. Arnītis arī uzsvēra, ka PVN likmes ieviešanas galvenais mērķis bija uzlabot Latvijas augļkopju un dārzeņu audzētāju konkurētspēju. Samazinātās PVN likmes ieviešana Latvijas augļu un dārzeņu ražotājiem ļaus ietaupīt apgrozāmos līdzekļus un labāk sagatavoties jaunajai ražai, jo «nevajadzēs iesaldēt 21% PVN».

Savukārt salīdzinot augļu un dārzeņu zemākās cenas (neņemot akcijas preces) starp Rīgu, Viļņu un Tallinu, I. Gulbe secinājusi, ka Latvijā daudzi augļi un dārzeņi patlaban ir dārgāki. Viņa to skaidro ar sezonālajām svārstībām, atšķirīgām ražošanas izmaksām, atšķirīgo konkurenci un kvalitāti. Viņa novērojusi, ka Latvijas lielveikalos augļi un dārzeņi ir lielākā izvelē un labākā kvalitātē nekā, piemēram, Lietuvas lielveikalos.



Svarīgākais