Saeimas Ārlietu komisija nolēmusi veidot Diasporas likumprojekta darba grupu, kurā paredzēts strādāt deputātiem, atbildīgo ministriju un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.
Diskusija par šo jautājumu komisijas sēdē sākās, iepazīstoties ar Ārlietu ministrijas (AM) rosinājumu deleģēt pārstāvi dalībai ministrijas topošā darba grupā, kas strādātu pie minētā likumprojekta sagatavošanas.
Deputāti Rihards Kols (VL-TB/LNNK) un Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) norādīja uz Kola jau iepriekš sagatavoto Diasporas likumprojektu un nepieciešamību pašai Saeimai uzņemties lomu šāda dokumenta virzīšanā. Tāpēc politiķi rosināja nedeleģēt pārstāvi darbam ĀM iniciatīvā, bet gan komisijai pašai veidot savu darbu grupu, kurā strādātu iesaistītās puses.
Komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš (V) norādīja, ka Ārlietu komisijas lēmums nevirzīt pārstāvi uz ĀM darba grupu būs precedents tam, ka komisija atsakās piedalīties kādā no atbildīgās ministrijas iniciatīvām. Tomēr komisijas vairākums lēma nedeleģēt savu pārstāvi ĀM darba grupā. Pēc tam vienbalsīgi tika atbalstīts rosinājums veidot komisijas darba grupu.
Vaicāta, vai pēc šī pavērsiena tiks veidota arī ministrijas darba grupa, ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V) pēc sēdes žurnālistiem norādīja, ka situācijā, kad komisija nolēmusi veidot savu darba grupu, nebūtu lietderīgi veidot divas darba grupas.
Kā ziņots, deputāts Kols pērn maijā Saeimas Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apakškomisijas sēdē diskusijā par latviešu diasporu Īrijā pauda aicinājumu apspriest likumprojekta izveidošanu par atbalstu diasporai. Diasporas jautājumi ir skarti daudzos plānošanas dokumentos, taču likumprojektā varētu tikt noteikts, kas ir diaspora un kas ir atbildīgās institūcijas sadarbībai ar latviešiem ārvalstīs, tolaik skaidroja politiķis.
Parlamentārietis norādīja uz nepieciešamību nodrošināt arī pašvaldību saikni ar saviem diasporas pārstāvjiem. Kols aģentūrai LETA maijā pauda, ka likumprojektā tāpat varētu paredzēt finansējuma nodrošināšanu diasporas atbalsta programmām.