Svētdiena, 11.jūnijs

redeem Ingus, Mairis, Vidvuds

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā

Cilinskis: Būve "māja - kuģis" stāvkrastā nepaliks

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Pat ja Pāvilostas novada Sakas pagasta stāvkrastā esošais "kuģis" tik tiešām būtu kuģis, tā būvēšanai jūras krastā jābūt aizliegtai ar likumu, sacīja bijušais vides ministrs un pašreizējais Saeimas deputāts Einārs Cilinskis (LV-TB/LNNK).

Pēc viņa domām, viens no pašreizējās situācijas risinājumiem varētu būt grozījumu veikšana Zvejniecības likumā. Šī likuma devītā panta astotajā daļā minēts, ka Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes tauvas joslā laivu un kuģu pārziemošana, būve un remonts, kā arī zvejnieku un ūdenstūristu apmetņu ierīkošana atļauta, ja tas nav pretrunā ar vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu. "Izrādās, ka kuģu būve nav piesārņojoša darbība, kam vajadzētu būt iekļautai C kategorijas piesārņošanā," sacīja Cilinskis.

Bijušais vides ministrs arī piebilda, piejūras teritoriju apbūves problēmjautājumus kopumā varētu palīdzēt risināt arī izmaiņas citos normatīvajos aktos, paredzot vienkāršāku nelikumīgo būvju nojaukšanas kārtību.

Tāpat viņš uzsvēra, ka, pēc viņa domām, Sakas pagasta stāvkrastā uzbūvētais objekts viennozīmīgi nav kuģis. "Redzot uzbūvēto, jebkuram loģiski domājušam cilvēkam rodas lielas šaubas, ka tas ir kuģis," piebilda Cilinskis

rekurzeme.lv

"Katrā gadījumā, būve tur nepaliks. Esam apspriedušies ar Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāju Romānu Naudiņu (VL-TB/LNNK). Iespējams, ka tieslietu jomas speciālisti varētu atrast arī citu risinājumu, bet ir skaidrs, ka situācijai strauji jāmainās," norādīja Cilinskis.

Bijušais vides ministrs uzskata, ka Valsts vides dienestam (VVD) un pašvaldībai šādā gadījumā nepieciešams vērsties tiesā pret nelikumīgu būvniecību.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Laura Jansone aģentūrai LETA norādīja, ka ministrija ir pieprasījusi Pāvilostas pašvaldības skaidrojumus par radušos situāciju, kā arī jautās VVD viedokli šajā jautājumā. Pēc informācijas saņemšanas ministrija izdarīs tālākus secinājumus, tajā skaitā arī par amatpersonu darbību vai bezdarbību, kura novedusi pie šāda iznākuma.

"Pašvaldības funkcija ir nodrošināt savas administratīvās teritorijas būvniecības procesa tiesiskumu," sacīja Jansone.

Kā vēstīts, Pāvilostas novada Sakas pagastā pašā jūras krastā uzbūvēta atpūtas māja, kas juridiski atzīta par kuģi, ziņo laikraksts "Kursas laiks". Cilvēki bez attiecīgas atļaujas uzbūvējuši sev glaunu vasaras namiņu vien divus metrus no jūras, taču, kad to palūgts nojaukt, ir spējuši pierādīt, ka māja nav māja, bet gan peldlīdzeklis, rakstīja laikraksts.

Valsts vides dienesta (VVD) Liepājas reģionālās Vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova aģentūrai LETA pastāstīja, ka pirms pieciem gadiem VVD Liepājas administratīvajā rajona tiesā zaudējis tiesvedību pret SIA "Alco" saistībā ar šīs konstrukcijas būvniecību. Kaut arī veidojumam vizuāli ir daudz lielāka līdzība ar ēku nekā ar peldlīdzekli, uzņēmums tiesā spējis ar attiecīgiem dokumentiem pierādīt, ka šī konstrukcija ir kuģis būvniecības stadijā.

Kā apstiprināja Administratīvajā rajona tiesā, 2013.gada 6.februārī tika taisīts spriedums administratīvā pārkāpuma lietā, kurā SIA "Alco" bija saukta pie administratīvās atbildības par to, ka savā īpašumā "Oļi" Pāvilostas novada Sakas pagasta Ulmalē aptuveni desmit metrus no stāvkrasta malas bija novietojusi "metāla režģu un pontonu konstrukciju". Konstrukcijas augstums esot bijis aptuveni 1,7-2,1 metri, platums - aptuveni 15 metri, bet garums - aptuveni 35 metri. Valsts vides dienests uzskatīja, ka SIA "Alco" ir pārkāpusi Aizsargjoslu likuma 36.panta trešās daļas 8.punktā noteikto aizliegumu izvietot Aizsargjoslu likumā noteiktas konstrukcijas kāpu aizsargjoslā, par ko saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 57.pantu SIA "Alco" bija sodīta ar naudas sodu.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, degvielas tirgotāja "Alco" īpašnieks ir Argods Lūsiņš. "Dienas Biznesa" apkopotajā 100 Latvijas bagātāko cilvēku sarakstā viņš pērn ierindojās 9.vietā ar 43 miljoniem eiro.

Lūsiņš savulaik publiski atzinis, ka mēdz neievērot būvniecības noteikumus, lai panāktu ātrāku rezultātu. Talsu novada domes 2010.gada 15.aprīļa sēdē viņš sacījis, ka ir īstenojis daudzas būvniecības ieceres, par kurām jāatbild. "Apzinos, ka pārkāpju likumdošanu, bet ja es to nedarītu, tad viss apstātos," domes sēdē sacījis uzņēmējs, aizstāvot savu viedokli jautājumā par veikala "Maxima" būvniecību Talsos. "Es atvainojos par to, ka daudzas reizes tā rīkojamies," teicis Lūsiņš. Kā izriet no domes sēdes protokola, uzņēmēja skatījumā "dažreiz jārīkojas saskaņā ar veselo saprātu, ignorējot formālo būvniecības likumdošanu".

SIA "Alco" 2016.gadā strādāja ar 2 937 924 eiro apgrozījumu un 901 283 eiro peļņu, liecina "Firmas.lv" informācija.