Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien, sākot skatīt apjomīgo "Latvenergo" kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.
Tiesa apmierināja apsūdzēto Šveices pilsoņa Roberta Gerosas un Vācijas pilsoņa Mehdi Haji Javada, kā arī apsūdzētā Jevgēnija Levina lūgumus lietas skatīšanai bez viņu klātbūtnes, izņemot reizes, kad viņu klātbūtne būs nepieciešama.
Tāpat tiesas materiāliem tika pievienoti vairāki dokumenti, kā arī tika izteikts lūgums par lietas skatīšanu slēgtā sēdē tad, kad tiesas sēdē tiks skatīts cietušā "Latvenergo" komercnoslēpums. Tiesnesis Andis Celms lēma šo lūgumu skatīt citā reizē, kad tas būs aktuāli.
Prokurore tiesai izteica lūgumu lietas izskatīšanu atlikt, jo nebija ieradies uzņēmuma "City Service" juridiskais pārstāvis, taču tiesa šo lūgumu noraidīja.
Pēc tam tiesas sēdē tika pasludināts 15 minūšu pārtraukums.
Kā ziņots, saskaņā ar prokuratūras sniegto informāciju šajā kriminālprocesā apsūdzības celtas par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar laika periodā no 2004.gada 8.jūnija līdz 2010.gada 3.martam Rīgas otrās Termoelektrocentrāles (TEC) abās kārtās notikušo iepirkumu procedūru rezultātā noslēgtajiem līgumiem, proti "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem kopskaitā sešu konsultāciju līgumiem par kopējo summu 8 349 376 eiro.
Kaspars Krafts/ F64 Photo Agency
Tāpat lietā figurē "Latvenergo" un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgts Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības līgums par 177 863 607 eiro un apkopes un uzturēšanas līgums par 95 000 000 eiro, kā arī "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgts Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgums par 289 596 131 eiro un 57 892 156 ASV dolāriem.
Apsūdzības celtas trim bijušajām "Latvenergo" amatpersonām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot iepriekšminētos sešus konsultāciju līgumus kopā par 452 0811 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222 eiro.
Saistībā ar Rīgas otrās TEC abās kārtās noslēgtajiem sešiem konsultācijas līgumiem un Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēmušas kukuli kopā 3 967 167 eiro apmērā. Amatpersonas arī apsūdzētas par to, ka saistībā ar Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēmušas daļu no kukuļa - 191 392 eiro apmērā.
Divām no bijušajām amatpersonām apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513 eiro.
Prokuratūra vienai personai apsūdzību cēlusi par "Latvenergo" bijušo amatpersonu izdarītās dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījušas smagas sekas, atbalstīšanu un kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām "Latvenergo" amatpersonām. Tāpat šī persona apsūdzēta par noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizēšanu un par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp "Latvenergo" un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.
Diviem ārvalsts pilsoņiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu.
Vēl vienai personai apsūdzība celta par to, ka viņa atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.
Bez tam tiesai nodotajā kriminālprocesā ir sākti desmit procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu dažādām juridiskajām personām.
LETA jau ziņoja, ka lietā apsūdzēts Miķelsons, kādreizējais "Latvenergo" viceprezidents Aigars Meļko, biznesa konsultants Andrejs Livanovičs, Miķelsona znots Kristaps Štrauss un ekonomists un uzņēmējs Andris Deniņš, kā arī Vācijas un Šveices pilsoņi.
Ģenerālprokuratūra atgādina, ka iepriekš no "Latvenergo" kriminālprocesa atsevišķi izdalītas četras lietas, no kurās divās kriminālprocess ir pabeigts, piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu divām fiziskām personām, un piespiedu ietekmēšanas līdzekli - naudas piedziņu - divām juridiskajām personām.
Divi no izdalītajiem kriminālprocesiem, kopskaitā piecu personu apsūdzībā atrodas tiesā. Šobrīd vienā no šiem procesiem notiek tiesvedība pirmajā tiesu instancē, bet otrā - apelācijas instancē.
Tā dēvēto "Latvenergo" amatpersonu krimināllietu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka 2010.gadā. Tā paša gada vasarā birojs veica vērienīgas kratīšanas un aizturēja vairākas amatpersonas, tostarp Miķelsonu, Meļko un citas personas.
2012.gada rudenī KNAB lūdza prokuratūru pie kriminālatbildības saukt kopumā 17 personas.