Pieļauj vēl vienu pensiju referendumu

Pensiju likums ir viens no visvairāk tautas nobalsošanās apspēlētajiem likumiem. Pēc Labklājības ministrijas atklātībā nākušajiem priekšlikumiem sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitātes nodrošināšanai arodbiedrības pieļauj referenduma organizēšanu, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers atzīst, ka pašlaik arodbiedrībām kā sociālajiem partneriem turpinās sarunu process ar valdību, lai saprastu, kas notiek valstī, kā tiks veidots nākamā gada budžets. Viņš uzsver, ka arodbiedrības nav apmierinātas ar nodokļu pamatnostādnēm un plānotajām izmaiņām sociālajā apdrošināšanā.

Pirms nedēļas labklājības ministrs Uldis Augulis publiskoja tapušos plānus pensiju sistēmas stabilizācijai, un viens no priekšlikumiem ir pensionēšanās vecuma paaugstināšana līdz 65 gadiem. To plānots darīt pakāpeniski, sākot no 2016. gada. Labklājības ministrs atsaucas uz Igauniju, kur šāds lēmums jau ir pieņemts un pensijas vecums tiks paaugstināts no 2017. gada, līdzīgi darīt vēlas arī Lietuva, tiesa, tur tā saskārusies ar ļaužu protestiem, kur noteikta loma ir tieši arodbiedrībām.

Tagad tas pavisam reāli ir iespējams arī Latvijā. LBAS līderis P. Krīgers norāda: "Ja šie jautājumi netiks pietiekami izvērtēti un mums neizdosies panākt valdības pamatnostādņu izmaiņas, aicināsim tautu uz referendumu, lai noskaidrotu viedokli par pensijas vecuma palielināšanu un priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas atcelšanu."

Arodbiedrības līdzīgi kā Pensionāru federācija krasi iebilst pret priekšlaicīgās pensionēšanas atcelšanu, kamēr ir tik augsts bezdarba līmenis. Ja paaugstina pensionēšanās vecumu un neļauj iet pirms laika pensijā, ir daudzi cilvēki, kuriem līdz šim pensijas vecumam vienkārši būs jāeksistē, jo darbu viņi nevarēs atrast.

Attiecībā uz pensijām plānots arī atcelt piemaksas tiem pensionāriem, kuri ies pensijā no jauna, sākot ar 2012. gadu. Arī pret to iebilst pensionāri.

Svarīgākais