Pamatojoties uz Administratīvajā rajona tiesā apstrīdēto līgumu, kopš 15.decembra atkārtoti apturēti rūpnīcas "Aurora" nojaukšanas darbi Rīgā, Cieceres ielā 4, pastāstīja Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.
LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas būvvalde pieprasīja bijušās rūpnīcas "Aurora" īpašniekam līdz pērnā gada 21.aprīlim iesniegt ēkas tehniskās apsekošanas slēdzienu, arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, kā arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) atzinumu.
Butāns skaidroja, ka Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, izvērtējot Būvvaldes izsniegtās būvatļaujas ēku nojaukšanas darbiem tiesiskumu, atcēla ietverto punktu par tehnisko un īpašo noteikumu saņemšanu no VKPAI.
"Tieši jautājums par VKPAI atzinuma nepieciešamību bija iemesls, kādēļ Būvvalde pērnā gada martā lēma par nojaukšanas darbu apturēšanu. Pamatojoties uz departamenta lēmumu un iesniegto tehnisko atzinumu, kurā norādīts, ka ēka ir potenciāli bīstama un atzīstama par graustu, mēs 23.novembrī atļāvām atsākt nojaukšanas darbus," skaidroja Butāns.
Viņš arī norādīja, ka, samērojot sabiedrības intereses, kas prasa tiesiskuma ievērošanu, un privātās intereses, kas prasa tiesiskās paļāvības aizsardzību, Būvvalde uzskata, ka ēkas saglabāšana nav vienīgais risinājums, kā nākamajām paaudzēm sniegt vēstījumu par šo kultūras mantojumu. Proti, pēc Būvvaldes pieprasījuma teritorijas īpašnieks ir veicis ēkas fasāžu uzmērīšanu ar mērķi nākotnē fasādes pēc uzmērījumu rasējumiem izveidot no jauna, integrējot jaunajā būvapjomā.
Tāpat Būvvalde uzdevusi iespēju robežās saglabāt un nākotnes būvapjomā izmantot ēkas vēsturiskos ķieģeļus.
Taču, pamatojoties uz Administratīvajā rajona tiesā apstrīdēto līgumu, no 15.decembra ēku nojaukšanas darbi rūpnīcas teritorijā atkal ir apturēti. Butāns norāda, ka Būvvaldes lēmumu par ēkas nojaukšanu apstrīdējusi privātpersona un turpmākā darbu attīstības gaita būs skaidra pēc tiesas lēmuma.
Kā ziņots, 2017.gada 31.martā Būvvalde apturēja kādreizējās fabrikas "Aurora" korpusa nojaukšanu Cieceres ielā.
Būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs aģentūrai LETA pastāstīja, ka bija sākti ēkas nojaukšanas darbi, bet tad secināts, ka pasūtītājs būvvaldi ir maldinājis, jo nebija pievienots atzinums no VKPAI par to, ka tā ir kultūrvēsturiski vērtīga ēka.
Savukārt VKPAI vadītāja vietniece Katrīna Kukaine aģentūrai LETA sacīja, ka savulaik ēkas īpašnieks - "SEB bankas" nekustamo īpašumu uzņēmums SIA "Latectus" - lūdzis VKPAI sniegt atzinumu, vai fabrikas ēkai ir kāda kultūrvēsturiska vērtība.
"Nekāds statuss ēkai nav piešķirts, taču savā atzinumā sniedzām viedokli, ka fabrikas korpuss gar Cieceres ielu ir vērtīgs un aicinājām īpašnieku izvērtēt iespējas to saglabāt vai integrēt plānotajā apbūvē. Gala lēmums par to, vai atļaut ēku nojaukšanu, ir jāpieņem pašvaldībai," skaidroja Kukaine.