Tiesa lūdz policiju informēt par veiktajiem pasākumiem pazudušā Daiņa Markus meklēšanā

Kontrolējot sprieduma izpildi kukuļņemšanas mēģinājumā notiesātā un vēlāk pazudušā bijušā Rīgas Valsts tehnikuma (RVT) direktora Daiņa Markus krimināllietā, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa Valsts policijai (VP) nosūtījusi vēstuli ar lūgumu sniegt informāciju par veiktajiem Markus meklēšanas pasākumiem.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Centra rajona tiesas priekšsēdētāja palīgs Kaspars Sadauskis, vēstule adresēta VP Rīgas reģiona pārvaldes (RRP) Kriminālpolicijas pārvaldes 1.biroja 2.nodaļas priekšniekam. Tajā norādīts, ka šā gada 6.janvārī Ziemeļu policijas iecirknis pārsūtījis izpildei Kriminālpolicijas pārvaldes 1.biroja 2.nodaļai Centra rajona tiesas 2008.gada 22.februāra notiesājošo spriedumu attiecībā uz Marku.

Savukārt vairākus mēnešus vēlāk, 16.maijā, telekompānijas "TV3" raidījumā "Nekā personīga" tika demonstrēts sižets, kurā žurnālisti publiskā vietā tikās ar policijas meklēšanā esošo Marku, turklāt no sižeta bija noprotams, ka ar notiesāto personu ir iespējams samērā brīvi nodibināt sakarus. Ņemot vērā minēto, Centra rajona tiesa lūgusi policijai paziņot par veiktajiem pasākumiem Markus meklēšanā.

Kā aģentūrai LETA norādīja RRP preses pārstāve Sigita Pildava, Markus joprpjām atrodas aktīvā policijas meklēšanā, taču aizturēts viņš pagaidām vēl nav. RRP aktīvajā meklēšanā atrodas 628 noziedznieki jeb personas, kuras tiek turētas aizdomās par konkrētu noziegumu izdarīšanu, izvairās no izmeklēšnaas.

Kā ziņots, vairāki Centra rajona tiesas tiesneši vakar pauda neizpratni par žurnālistu rīcību, tiekoties ar meklēšanā esošo Marku un neziņojot par viņa atrašanās vietu policijai. Tikmēr raidījuma "Nekā personīga" producente Arta Ģiga uzsvēra, ka raidījuma veidotāji savukārt ir neizpratnē par Centra rajona tiesas darbu, jo ar meklēšanā esošo personu neesot bijušas nekādas problēmas sazināties. Turklāt žurnālisti par to, ka Markus atrodas meklēšanā, uzzinājuši tikai pēc tikšanās ar viņu.

Kā ziņots, 16.maija raidījumā "Nekā personīga" tika demonstrēts sižets par cīņu ap RVT direktora amatu. Veidojot šo sižetu, žurnālisti bija tikušies arī ar policijas meklēšanā esošo bijušo RVT direktoru Marku. Viņam gan būtu jāatrodas cietumā par kukuļņemšanas mēģinājumu.

Markus uz tikšanos ar "Nekā personīga" bija ieradies, ievērojot visus konspirācijas likumus - tikšanās vieta noteikta piecas minūtes ātrāk un vērots, vai kāds neseko. Markus atzinis, ka bēg no policijas, jo, tiklīdz nonāks tās rokās, būs jāsāk atsēdēt četru gadu cietumsods. Taču pirms tam viņš vēloties uzlabot veselību, tādēļ tagad no kādas slepenas dzīvesvietas viņu labs draugs savā automašīnā izvadājot pie ārstiem. Cik ilgi vēl slapstīsies un braukās pie dakteriem, Markus īsti neatklāja, taču pieļāva, ka ilgi tā bēguļot nesanāks.

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada nogalē stājās spēkā notiesājošs spriedums, ar kuru par 80 000 latu kukuļa ņemšanas mēģinājumu Markum tika piespriests četru gadu cietumsods ar mantas konfiskāciju, tomēr ieslodzījuma vietā viņš joprojām neatrodas, jo policistiem notiesāto nav izdevies atrast.

Tikmēr Markus gan vērsies Satversmes tiesā (ST), lūdzot izvērtēt par kukuļņemšanu savulaik paredzētā papildsoda "mantas konfiskācija" atbilstību Latvijas pamatlikumam. Pēc viņa pieteikuma lieta arī ierosināta, aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

LETA jau ziņoja, ka Augstākās tiesas Senāts 2009.gada 4.novembrī atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas nolēmumu, ar kuru tā savukārt bija atstājusi negrozītu pirmās instances spriedumu, kas paredzēja par 80 000 latu kukuļa ņemšanas mēģinājumu apsūdzētajam Markum piespriest četru gadu cietumsodu ar mantas konfiskāciju. Šis Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas 2008.gada 22.februāra spriedums pērn 4.novembrī stājās spēkā, liecina informācija Latvijas tiesu portālā.

Kā aģentūra LETA uzzināja Ieslodzījuma vietu pārvaldē, neraugoties uz Markum piespriesto cietumsodu, nevienā Latvijas ieslodzījuma vietā viņš patlaban neatrodas.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja prokurors Aldis Pundurs, kurš savulaik tiesā uzturēja valsts apsūdzību pret Marku, viņam nav zināmi apstākļi, kas varētu atbrīvot bijušo RVT direktoru no iešanas cietumā. Par notiesāto personu nogādāšanu uz ieslodzījuma vietu gan ir atbildīga policija, piebilda Pundurs.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes preses pārstāvis Toms Sadovskis aģentūrai LETA atzina, ka policisti, pildot tiesas lēmumu, izbraukuši uz adresēm, kurās Markus varētu atrasties, taču nevienā no tām notiesāto neesot izdevies sastapt. Likumsargi pieļauj, ka bijušais RVT direktors vairs neatrodas Latvijā. Markus ir izsludināts meklēšanā, piebilda Sadovkis.

Tikmēr ST priekšsēdētāja palīdze Kovalevska aģentūrai LETA pastāstīja, ka konstitucionālā sūdzība no Markus saņemta ierakstītā vēstulē šā gada 24.martā. 21.aprīlī pēc šī pieteikuma ST ierosināta lieta, savukārt dažas dienas vēlāk tiesa uz Markus norādīto adresi nosūtījusi viņam ierakstītu vēstuli, informējot par šīs lietas ierosināšanu.

Pagaidām ST neesot saņēmusi informāciju, ka vēstule nav sasniegusi adresātu, taču, iespējams, vēl nav beidzies termiņš, kad Markus ierakstītajai vēstulei var aiziet pakaļ uz pastu.

Kā ziņots, līdzīgs gadījums, kad pazūd par kukuļošanas noziegumiem ar cietumsodu notiesāta persona, pieredzēts arī ar bijušo Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas rektoru, vēlāk - Rīgas komercģimnāzijas direktoru Juri Stabiņu, kas par kukuļu izspiešanu tika notiesāts ar astoņu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju.

Attiecībā pret Stabiņu notiesājošs spriedums stājās spēkā pērn septembrī, taču līdz šim viņu nav izdevies atrast un nogādāt uz cietumu.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais