Brīvprātīgo pieteikšanās NBS rezervē. Ko der zināt un, kādi ir ieguvumi?

© Ģirts Ozoliņš/ F64 Photo Ageny

6.lapa

Saņems sociālās garantijas

Kā jau iepriekš tika minēts, brīvprātīgie, kas pieteiksies NBS rezervē, saņems arī sociālās garantijas. Proti, visi kandidāti, kas piedalīsies rezerves karavīru mācībās, tostarp sākotnējā apmācībā, no valsts saņems kompensāciju par katru militārās apmācības dienu. Apmēru nosaka MK noteikumi Nr. 780 "Noteikumi par kārtību, kādā izmaksājama kompensācija uz militārajām mācībām iesauktajiem rezerves karavīriem, un kompensācijas apmēru".

Tāpat brīvprātīgie NBS rezervē varēs pretendēt uz Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 21. panta pirmā, otrā un ceturtā daļā paredzēto vienreizējo veselības bojājuma pabalstu. Piemēram, karavīram, kurš aktīvā dienesta laikā, pildot dienesta pienākumus, guvis veselības bojājumus, bet kuram nav noteikta invaliditāte, izmaksā vienreizēju pabalstu:

  • smaga veselības bojājuma gadījumā - 10 000 eiro;
  • vidēji smaga veselības bojājuma gadījumā - 5000 eiro;
  • viegla veselības bojājuma gadījumā, ja pārejošā darba (dienesta) nespēja ilgst vairāk par sešām dienām:
    • un tas gūts individuālos sporta treniņos vai treniņnodarbībās - 50 eiro;
    • un tas gūts sporta pasākumos (sacensībās, čempionātā, spartakiādē, sporta spēlēs) - 100 eiro;
  • pārējos gadījumos - 200 eiro.

Darba devējam jāpiešķir atvaļinājums

Brīvprātīgajiem, kas pieteiksies NBS rezervē, ir paredzēta arī transporta izdevumu kompensācija uz mācībām un atpakaļ, kā arī kompensācija par veselības pārbaudes veikšanu.

Vēl ir jānorāda, ka uz militārajām mācībām iesauktajam rezerves karavīram būs tiesības savam darba devējam pieprasīt atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas norīkojumā norādītajā laikā līdz 60 dienām kalendārajā gadā. Turklāt darba devējam militāro mācību laikā rezerves karavīram būs jāsaglabā darbavieta un amats.

Jaunās likuma normas stāsies spēkā šī gada 13. decembrī.