Ziema uzlabojusi meža zvēru populāciju

Bargā ziema ne tikai nav būtiski kaitējusi meža dzīvnieku populācijai, bet dažviet pat paglābusi to no pārapdzīvotības draudiem.

Jau rudenī par dzīvnieku milzīgo skaitu trauksmi sāka celt lauksaimnieki, kuriem zvēri izrakņāja sējumus un dārzus. Mežacūku skaits valstī bija pārsniedzis 66 tūkstošus, bet uzskaitīto stirnu – gandrīz ceturtdaļmiljons. Ziema šīs rindas ir krietni paretinājusi. Valsts mežu dienesta Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš stāsta, ka iepriekš tik bargus laika apstākļus meža iemītniekiem nācies pārciest 1996. gadā, un kopš tā laika stirnu populācija augusi 15 reizes.

Statistika no mežniecībām vēl nav apkopota, taču provizoriskie aprēķini liecina, ka šoziem krituši 30 līdz 60% dzīvnieku. Vietām pat 70%. Iemesls ir barības trūkums un nogurums. Plaušu karsonis, kas ir izplatītākā slimība. Arī plēsēji bijuši aktīvāki barības gādāšanā. Viņiem šī ziema bijusi ražīga, jo medījums viegli iegūstams.

Meža dienests uzskata, ka satraukumam par meža iemītnieku skaita kritumu nav pamata. "Bargā ziema nāca pārapdzīvotības situācijā. Tas varbūt nežēlīgi skan, bet populācija tagad atveseļojas," skaidro J. Ozoliņš. Apmierināti var būt mežsaimnieki, jo tieši stirnas visvairāk posta jaunaudzes.

Tikmēr mežacūkas, kas ir lielākais lauksaimnieku dabiskais ienaidnieks, šoziem pat nav īpaši cietušas. Rūpējoties, lai arī turpmāk medījums būtu brīvi pieejams jau dažas minūtes pēc ierašanās mežā, mednieki tās īpaši dāsni baroja.

Vidzemē un Latgalē krituši arī staltbrieži, taču nebūtiskā skaitā.

Par to, ka mežā dzīvības arī pēc šīs ziemas netrūkst, šonedēļ pārliecinājies medību kolektīva Silairši vadītājs kurzemnieks Ādams Grīnbergs: "Briedīši, bullīši, cūkas – visi zvēri ir ieraugāmi." Arī viņš par skarbo ziemu saka – nav ļaunuma bez labuma. Daudzviet zvēru bijis jau tik daudz, ka mednieki vairs nejaudājuši apmedīt. Piemēram, Ugāles mežu masīvos.

Tātad kopumā ar dzīvniekiem viss esot vislabākajā kārtībā. Tomēr dažādos medību apgabalos atšķirības ir vērojamas. Piemēram, vietās, kur vieglprātīgi izšautas cūku mātes, bojā aizgājuši arī sivēni un tur mednieki kopā ar ziemu populāciju paplicinājuši vairāk.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais