Par Rīgas 1.slimnīcas un Dzemdību nama apvienošanu spriests jau vairākus gadus

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Rīgas 1.slimnīcas un Rīgas Dzemdību nama iespējamā apvienošana ir rutīnas process, kas skāris vairākas poliklīnikas un par kuru tiek diskutēts jau aptuveni trīs gadu garumā, norādīja Rīgas domes Labklājības departamenta vadītāja Irēna Kondrāte.

Kondrāte norāda, ka slimnīcu apvienošanas iecere šobrīd ir tikai sarunu līmenī un par to tiek spriests vairāku gadu garumā. Sarunas tiek virzītas ar Veselības ministriju, jo veselības pakalpojumus sponsorē valsts, nevis pašvaldība. Tāpat tiek diskutēts arī ar konkrēto veselības iestāžu pārstāvjiem, taču tas notiekot regulāri - vismaz reizi divos mēnešos, kad tiek skatīts kopējais slimnīcu darbs.

Viņa skaidroja, ka savulaik pēc šāda paša principa tikušas apvienotas poliklīnikas Pārdaugavā, kā arī Veselības centra vairākas filiāles. Iecere par Rīgas 1.slimnīcas apvienošanu ar Dzemdību namu ne ar ko neatšķiras, viņa uzsvēra.

Kondrāte norādīja, ka slimnīcu apvienošana nav nekas ārkārtējs un apvienošanas process nenozīmē kādas slimnīcas likvidāciju. "Pat, ja apvienošana notiks, šīm iestādēm nemainīsies būtībā nekas - ne adrese, ne personāla skaits, tas veicinās tikai slimnīcu darba efektivitātes uzlabošanu. Nav noticis nekas ārkārtējs, un arī konkrētu lēmumu vēl nav," sacīja Kondrāte.

Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Viņa atklāja, ka sākotnēji tika piedāvāts atjaunot Rīgas 1.slimnīcā neatliekamo palīdzību, taču ministrija šo ieceri neesot viennozīmīgi atbalstījusi, jo šāda veida palīdzība jau tiekot sniegta divās slimnīcās - Rīgas traumatoloģijas slimnīcā un dzemdību namā. "Šobrīd ar ministriju tiek diskutēts par to, lai Rīgas 1.slimnīcā tiktu atjaunots diennakts uzņemšanas režīms un tam ir nepieciešams stacionārais līgums ar valsti," skaidroja Kondrāte.

Viņa uzskata, ka apvienošanas procesā sevišķi ieinteresēts varētu būt viena profila ārstniecības iestāde - Rīgas Dzemdību nams, jo šobrīd tam ir jāiepērk dažādi medicīniskie pakalpojumi no ārpuses.

Konrāde sacīja, ka šobrīd ir izveidots uzmetums sadarbības līgumam starp Rīgas domi un Veselības ministriju, kā arī līgums par stacionārās palīdzības nodrošināšanu. Plānots, ka šo līgumu varētu parakstīt līdz šī gada beigām un tad sāksies "ierastais rutīnas darbs" - reorganizācijas jautājumi caur komitejām tiks virzīti uz skatīšanu Rīgas domē, viņa norādīja.

Departamenta vadītāja skaidroja, ka pagaidām šis jautājums politiķiem nav darīts zināms, jo iecere ir tikai sarunu līmenī un konkrēti lēmumi vēl jāpieņem nav.

Fiziski reorganizācijas process varētu aizņemt aptuveni pusgadu.

Rīgas domes deputāts Juris Pūce (LA) aģentūrai LETA norādīja, ka līdz šim tik tiešām neko nebija dzirdējis par slimnīcu apvienošanas plāniem un par to uzzinājis ar mediju starpniecību.

Viņš norādīja, ka lūdzis Kondrātei un Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam (S) izskaidrot argumentus apvienošanas nepieciešamībai. Ja izskanējusī informācijas par to, ka Rīgas 1.slimnīca tiek pārvaldīta nesaimnieciski izrādīsies iemesls veselības iestāžu apvienošanai - LA to atbalstīt nevarēs.

"Ja ir pieņemti nesaimnieciski lēmumi, tad ir jāizvērtē konkrētās slimnīcas darbība, bet uzkraut problēmas citai veselības iestādei būtu neprātīgi. Tas būtu kā "sašaut abas kājas", jo problēmas jau nav dzemdību namā," pauda Pūce.

Deputāts sprieda, ka teorētiski apvienošana var dot ietaupījumus administratīvajos izdevumos, bet līdzšinējā pieredze rādot, ka Rīgas dome pēc dažādu iestāžu apvienošanām šos izdevumus iemanoties palielināt, tāpēc pagaidām deputāts šo procesu vērtēt vairās.

Jau ziņots, lai glābtu Rīgas 1.slimnīcu no bankrota, Rīgas domes vadība iecerējusi to apvienot ar Rīgas Dzemdību namu un, iespējams, arī Rīgas 2.slimnīcu, otrdien vēstīja laikraksts "Latvijas Avīze".

Svarīgākais