Starp Baltijas valstīm Latvijā ir pievilcīgākie nodokļi uzņēmējiem

© pixabay.com

Latvijā nodokļu sistēma ir pievilcīgākā Baltijas valstu vidū, bet kopumā 190 pasaules valstu vidū tā ir 13.pievilcīgākā, liecina jaunākais Pasaules Bankas un audita kompānijas "PricewaterhouseCoopers" (PwC) ziņojums par nodokļu sistēmām pasaulē.

Igaunija reitingā "Paying Taxes 2018" ("Nodokļu maksāšana 2018") ierindojas 14.vietā, bet Lietuva - 18.vietā.

Reitingā norādīts, ka Latvijā uzņēmumu kopējā nodokļu likme ir 35,9%, mūsu valstī nodokļu nomaksai patērētais laiks ir 169 stundas, bet veicamie maksājumi ir septiņi. Savukārt Igaunijā nodokļu likme ir 48,7%, patērētais laiks - 50 stundas, bet veicamo maksājumu skaits ir astoņi. Lietuvā nodokļu kopējā likme uzņēmumiem ir 42,7%, nodokļu nomaksai patērētais laiks - 109 stundas, bet maksājumu skaits - 11.

Vidējā ES un EFTA nodokļu likme ir 39,6%, administrēšanas laiks ir 161 stunda, bet veicamo maksājumu skaits ir 12. Pasaulē kopumā vidējā uzņēmumu nodokļu likme ir 40,5%, nodokļu aprēķināšanai un samaksai nepieciešamas 240 stundas un 24 maksājumi.

Pievilcīgākā nodokļu sistēma, pētījuma autoru vērtējumā, pasaulē ir Katarā, kam seko Apvienotie Arābu Emirāti, Honkonga, Islande, Bahreina, Kuveita, Singapūra, Dānija, Jaunzēlande un Maurīcija.

Lielbritānija ir ierindota 23.vietā, Šveice- 19.vietā, Luksemburga - 21.vietā, Zviedrija - 27.vietā, Austrālija - 26.vietā, ASV - 36.vietā, Krievija - 52.vietā, Vācija - 41.vietā, Ukraina - 43.vietā, Ķīna - 130.vietā un Japāna - 68.vietā.

Savukārt vislielākās problēmas nodokļu samaksas jomā ir Venecuēlā, kas ierindota pēdējā vietā, nedaudz atpaliekot no Čadas, Centrālāfrikas Republikas un Bolīvijas.

Pētījumā 190 valstis un teritorijas sarindotas, ņemot vērā uzņēmumiem noteikto nodokļu maksājumu procedūru skaitu, laiku, kāds uzņēmumiem nepieciešams nodokļu saistību izpildei, un kopējo korporatīvo nodokļu slogu.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais