Satversmes tiesa jau līdz šim atzinusi par nelikumīgām izdienas iekšlietu darbiniekiem, prokuroriem un militārpersonām samazinātās pensijas, un nu arī Saeima ceturtdien pieņēma grozījumus astoņos likumos, kas paredz atmaksāt ieturēto izdienas pensiju bijušajiem tiesnešiem, prokuroriem, karavīriem, māksliniekiem, diplomātiem un citu dienestu darbiniekiem, kuriem kopš 1996. gada pensijas maksā no bijušās darbavietas budžeta.
Izdienas pensionāriem tāpat kā visiem citiem pensionāriem pensijas samazināja pērn vasarā. Taču atšķirībā no vecuma pensionāriem, par kuriem jau šāgada sākumā lēma Satversmes tiesa, atzīstot pensiju ieturējumus par neatbilstošiem Satversmei, situācija ar izdienas pensionāriem bija daudz sarežģītāka. Tiesas spriedums attiecās tikai uz tiem izdienas pensionāriem, kuriem pensijas maksā no sociālā budžeta, pārējiem – un tā ir lielākā daļa – pensijas izmaksā no nozaru budžetiem, un tam bija nepieciešama vai nu nozares ministrijas labā griba, vai atsevišķi Satversmes tiesas spriedumu vai likuma grozījumi, ko Saeima vakar arī beidzot izdarīja. Tiesa, pa šo laiku iekšlietu un aizsardzības sistēmu pensionāriem pensijas jau maksā pilnā apmērā. Arī attiecībā uz prokuroriem bijis atsevišķs tiesas lēmums.
Saeima vakar nolēma, ka naudu, kas ieturēta no 2009. gada 1. jūlija līdz 2010. gada 31. maijam, pensionāri saņems kopā ar šāgada jūlija pensiju. Savukārt izdienas pensijas pilnā apmērā sāks izmaksāt no jūnija.
Jaunais regulējums nosaka: izdienas pensijas saņēmēja nāves gadījumā ieturēto pensijas daļu varēs saņemt laulātais, pirmās un otrās pakāpes radinieki vai arī cita persona uz mantojuma apliecības vai tiesas nolēmuma pamata.
Pēc iepriekšējiem aptuveniem Finanšu ministrijas aprēķiniem, izdienas pensiju izmaksai varētu būtu nepieciešami pieci miljoni latu. Izdienas pensijas saņem 11 392 cilvēki. Vidējais izdienas pensijas apmērs ir 166,58 lati.