ZZS pagaidām atturas komentēt ieceri par "OIK 2"
 
©Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kā arī nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) pagaidām atturas komentēt izskanējušo informāciju saistībā ar plāniem jaunām subsīdijām elektroenerģijas ražošanai, jo nav iepazīstināti ar šiem priekšlikumiem.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA sacīja, ka viņam nav informācijas par šo ideju. Līdz ar to komentēt šo ieceri varēs tikai pēc iepazīstināšanas ar to, skaidroja politiķis.

Arī VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš aģentūrai LETA sacīja, ka nacionālā apvienība nav iepazīstināta ar šīm iecerēm, līdz ar to pagaidām nevar komentēt šo jautājumu.

Tikmēr "Vienotības" priekšsēdētājs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens iepriekš pauda, ka Latvija patlaban nevar atļauties jaunas subsīdijas elektroenerģijas ražošanai jeb "OIK-2".

Sputnik/ SCANPIX

Žurnāls "Ir" ceturtdien vēstīja, ka Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa paspārnē top plāni jaunām subsīdijām elektroenerģijas ražošanai jeb likumprojekts "OIK 2".

Žurnāla "Ir" rīcībā nonācis Elektroenerģijas ražošanas no atjaunīgajiem energoresursiem (AER) veicināšanas likuma projekts un to pavadoša prezentācija. Likumprojektā paredzētas subsīdijas, kuras, tāpat kā OIK, tiktu iestrādātas elektrības tarifā. Tām noteikts arī maksimālais apmērs - 35 eiro par megavatstundu (MWh). Izsoles par tiesībām saņemt atbalstu plānots sāk rīkot ne vēlāk kā 2020.gada beigās, un prezentācijā teikts, ka 2030.gadā izmaksājamais atbalsts virs tirgus cenas varētu sasniegt 45 miljonus eiro.

Vienlaikus likumprojekta izstrādātāji gan noliedz, ka tiek plānots "OIK 2". Par likumprojektu atbildīgais prezidenta ekonomikas padomnieks Andis Jēkabsons un viņa pieaicinātie eksperti - Enerģētikas drošības komisijas vadītājs Juris Ozoliņš un Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas valdes loceklis Kristaps Stepanovs - "Ir" norādījuši uz likumprojektā iestrādātajiem elementiem, kuriem būtu jānovērš iepriekšējās nelaimīgās pieredzes atkārtošanās. Pretstatā OIK maksājumiem, kurā tika iekļauts obligātais iepirkums no ražotājiem un jaudas maksājums "Latvenergo" par TEC-1 un TEC-2, jaunajā mehānismā atbalstu maksātu tikai par faktiski tirgū pārdoto elektrību. Savukārt 35 eiro noteikti kā griesti - uz atbalstu pretendējošie piedalītos izsolē, un maksājumus saņemtu tas, kurš pieprasa mazāko atbalsta līmeni.