Aprūpes centra "Rīga" direktore: Neviens bērns nav cietis

© F64

Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Rīga" filiālē "Rīga" darbā ir trūkumi un nepieciešams veikt dažādas izmaiņas, tomēr neviens bērns tur nav cietis, pauda aprūpes centra "Rīga" direktore Inese Paudere.

Viņa norādīja, ka pēc Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) veiktās pārbaudes, kurā konstatēti būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, var kādu apvainot un izteikt skaļas frāzes, tomēr, lai to darītu ir nepieciešams apliecinājums, ka kāds bērns tiešām ir cietis, taču šādu gadījumu neesot.

Paudere informēja, ka centra rīcībā ir padziļinātās pārbaudes rezultāti no VBTAI un neatkarīgajiem ekspertiem, turklāt pārbaudes rezultātā sniegts diezgan daudz rekomendāciju par to, kas nepieciešams, lai uzlabotu filiāles darbu vai veiktu kādas konkrētas izmaiņas. Arī šajos pārbaudes rezultātos nav minēts neviens konkrēts gadījums par varmācību vai vardarbības aktiem pret bērniem, uzsver centa direktore.

Viņa skaidroja, ka filiālē "Rīga" darbinieki savas kompetences ietvaros veic pienākumus, taču, iespējams, ja aprūpi veic viens cilvēks, darbus nav iespējams veikt ļoti ātri. Piemēram, viens darbinieks nevar nomainīt pamperus tik strauji, cik gribētos, tomēr filiālē nevienam bērnam nav ne izsitumu, ne izgulējumu, - tātad pamperi tiek mainīti.

Vienlaikus Paudere norādīja, ka filiālē "Rīga" ilgstoši ir gan ārējās, gan iekšējās kontroles. Turklāt arī VSAC "Rīga" ir noteikta kārtība, kā veikt un kontrolēt darbu, piemēram, Pakalpojumu nodaļai divas reizes gadā jāveic plānveida pārbaudes, savukārt, ja tiek saņemta "mazākā sūdzība vai aizrādījums", tiek sākta ārkārtas pārbaude.

Paudere uzskata, ka filiāles un kopumā sistēmas problēmu cēlonis ir cilvēkresursu trūkums - Rīgā ir ļoti liela darbinieku mainība. Šī iemesla dēļ aprūpētājiem netiek prasīta īpaša izglītība, un cilvēks, kurš izsaka vēlmi strādāt aprūpētāja amatā, tiek pieņemts kritiski trūkstošā darbaspēka dēļ.

Centra direktore norāda, ka cilvēku rotācija ir atkarīga no atalgojuma, kurš aprūpes darbiniekiem ir ļoti zems - apmēram 400 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Paudere uzsver, ka šī iemesla dēļ ir ļoti sarežģīti atrast kvalificētu un zinošu personālu, taču centrs savu resursu robežās cenšās apmācīt darbiniekus. Vienlaikus katras cilvēkam ir atšķirīga izpratne par aprūpi, turklāt, kamēr cilvēks iestrādājas, paiet laiks. "Atalgojums mūsu sistēmā ir ļoti zems, bet darbs ļoti smags un atbildīgs," skaidro Paudere.

Jautāta, vai atklāto pārkāpumu dēļ nav plānots kādu darbinieku atstādināt no amata, Paudere sacīja, ka katrs gadījums jāizvērtē individuāli, un šajā situācijā, kad ir izteikts darbinieku trūkums, arī jāvērtē, cik liels ir nodarījums. "Paziņot skaļus, populistiskus slēdzienus ir ļoti vienkārši. Apvainot cilvēkus arī ir ļoti vienkārši, taču jāizvērtē katra situācija," piebilda Paudere.

Viņa norādīja, ka centrs centīsies ieviest VBTAI sniegtās rekomendācijas, kā arī nepārtraukti vērtēs notiekošo, lai neciestu ne bērni, ne darbinieki. Centrs plāno tuvākajā laikā nodrošināt darbiniekiem konsultatīvu atbalstu, lai uzlabotu darbu, kā arī cer, ka spēs šīs apmācības finansēt.

Paudere aicināja cilvēkus kritiski vērtēt ziņas, kā arī vēlētos, lai sabiedrība pret cilvēkiem, kuri strādā šo smago darbu, izturētos ar toleranci un izpratni. "Nenoliedzami katram cilvēkam ir sava izpratne par aprūpes darba veikšanu un prasībām, bet tāpēc mēs esam, lai viens otru atbalstītu, mācītu un darītu šo darbu," uzsvēra centra direktore.

Filiāles "Rīga" darbinieku pārstāve Karīna Vaišļa aģentūrai LETA pauda, ka Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" uzņemtie kadri tika filmēti provocētās situācijās. "Filmētajā materiālā ļoti veiksmīgi ir sagrozīta patiesība, kas pārvērtusies nepatiesībā," norāda Vaišļa.

Viņa norādīja, ka darbinieki patlaban jūtas pazemoti un neaizsargāti. "Mēs saprotam, ka esam upuri kārtējā politiskā spēlītē ar nosaukumu "nost ar bērnunamiem"," uzsvēra darbinieku pārstāve.

Vaišļa pauda, ka par spīti "sagrozītajiem faktiem" darbinieki arī turpmāk ir gatavi "atdot savu sirds siltumu un rūpes mūsu bērniem".

Kā ziņots, VSAC "Rīga" filiālē "Rīga" konstatēti būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.

Viņš norādīja, ka pēc saņemtām konkrētām sūdzībām ministrija rosināja VBTAI sadarbībā ar biedrību "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" veikt padziļinātu bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi šajā filiālē. Pārbaudes laikā tika konstatēts, ka tiek pieļauta emocionāli un fiziski vardarbīga attieksme pret bērniem un atsevišķos gadījumos pakalpojumi tiek sniegti viņiem nepiemērotā vidē.

Pārbaudē secināts, ka bērniem netiek savlaicīgi veikta autiņbiksīšu nomaiņa, kas viņiem rada diskomfortu un attiecīgi arī uzvedības pārmaiņas. Bērniem nav individuālu higiēnas piederumu, bieži nav pat individuāla apģērba, skaidroja Zariņš.

Pārbaude tika konstatēts, ka filiālē "Rīga" netiek pienācīgi nodrošināta bērnu veselības aprūpe, proti, nenotiek ārstēšana atbilstoši ārsta noteiktajam plānam, netiek savlaicīgi organizētas psihiatra un stomatologa konsultācijas. Tāpat atklāts, ka pavirši un slikti organizēts bērnu audzināšanas un izglītošanas darbs. Bērniem netiek mācītas elementāras pašaprūpes iemaņas un higiēnas normas.

Pārbaudes laikā arī konstatēts, ka vispār nav redzams, ka kāds mēģinātu noskaidrot bērna viedokli ar viņu saistītajos jautājumos, kas liek secināt, ka šajā institūcijā "bērni diemžēl ir sistēmas elements, nevis personības ar individuālām vajadzībām".

Pēc ziņojuma par pārbaudes rezultātiem VSAC "Rīga" filiālē Labklājības ministrija sākusi izvērtēt pārkāpumos iesaistīto amatpersonu konkrēto atbildību.

Aģentūrai LETA piektdien izdevās iegūt filiāles vadītājas Marijas Ziņinas komentāru par konstatēto. Sākotnēji viņa lūdza pārzvanīt, skaidrojot, ka ir aizņemta, bet vēlāk viņas telefons bija izslēgts.

Filiāle "Rīga" nodrošina ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem līdz divu gadu vecumam, bērniem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem līdz četru gadu vecumam un bērniem invalīdiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu.

Latvijā

Šobrīd norit balsošana par titulu "Gada Eiropas cilvēks Latvijā". Par titulu sacenšas trīs cilvēki - Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, animācijas filmas "Strume" režisors Gints Zilbalodis un Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Valsts prezidents šajā saistībā vēries ar lūgumu pie sabiedrības.

Svarīgākais