Seksuāli izmantotam zēnam tiesu ekspertīzi noliek pēc gada

© nra.lv

Policija uzsākusi kriminālprocesu uz aizdomu pamata par mazgadīga bērna seksuālu izmantošanu, taču tiesu psiholoģiskā ekspertīze bērnam nolikta tikai nākamā gada martā, jo jāgaida rindā.

Pašlaik bērns vienā no rehabilitācijas centriem saņem palīdzību, un speciālisti valstī izveidojušos situāciju, ka bērniem jāgaida rindā uz ekspertīzi, kas būtiski ietekmē krimināllietas gaitu, sauc par pilnīgu absurdu.

Par septiņus gadus veco zēnu, kurš, iespējams, cietis no seksuālas vardarbības no sava vectēva puses, tiesībsargājošās iestādes informējis skolas pedagogs. Policija uzsākusi kriminālprocesu, bet zēns ievietots rehabilitācijas centrā uz 60 dienu ilgu rehabilitāciju. Lietas izmeklēšanas rezultātā ir nepieciešams veikt tiesu psiholoģisko ekspertīzi, kas ir pašsaprotami šādās krimināllietās. Kā Neatkarīgajai stāstīja rehabilitācijas centra vadītāja (laikraksts neminēs ne rajonu, ne rehabilitācijas centra nosaukumu bērna interesēs), policija pieteikusi šo ekspertīzi Psihiatrijas centram, kur izmeklētājiem paziņots, ka ir rinda uz ekspertīzēm, arī cietušiem bērniem, un to būs iespējams saņemt ne agrāk kā nākamā gada martā.

"Tas ir pilnīgs nonsenss. Bērns atrodas rehabilitācijas centrā, mēs ar viņu strādājam, lai mazinātu šī traumatiskā, ļoti smagā notikuma sekas, bet, ja pēc gada būs nepieciešams veikt šādu ekspertīzi, tad visi mūsu rezultāti var aiziet zūdībā," Neatkarīgajai saka rehabilitācijas centra direktore. Turklāt, ja ekspertīzi, kas ir ļoti būtiska izmeklēšanas sastāvdaļa, veic pēc gada, par kādu objektīvu, profesionālu izmeklēšanu vispār var būt runa? Jāņem vērā, ka nodarījums pret bērnu noticis vēl agrāk, nekā to pamanījis skolas psihologs, bērns cietis no vardarbības ilgstošāku laiku. Kādreiz, vēl pirms krīzes, uz ekspertīzi bija jāgaida mēnesi divus, un jau tad tas skaitījās ilgs laiks.

Latvijas Bērnu fonda vadītājs un Saeimas deputāts Andris Bērziņš Neatkarīgajai apliecināja, ka fondam, kas pašlaik atbild par bērnu rehabilitāciju Latvijā, nupat ienākusi informācija, ka vairākos gadījumos bērniem jāgaida rindā uz šo ekspertīzi, tāpēc viņš rosinājis steidzami jautājumu izskatīt Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijā.

Šā gada pirmajos četros mēnešos rehabilitācijas centros palīdzību saņēmis 461 bērns, no kuriem lielākā daļa – 417 – bija cietuši no vardarbības ģimenē, tostarp seksuālās, liecina Bērnu fonda apkopotā informācija.

Vardarbības gadījumus veiksmīgāk var pamanīt, ja bērns iet skolā, jo tad viņš ir vismaz skolotāju redzeslokā. Līdz septiņiem gadiem daudzi bērni neiet bērnudārzā, dzīvo mājās, nereti tiek atstāti pie svešiem cilvēkiem, piemēram, kamēr mamma strādā trijos darbos, bērnus pieskata viņas paviršs paziņa.

Savukārt psihologa pakalpojumus ambulatori novados šāgada četros mēnešos saņēmuši 184 bērni, no tiem 168 bērni cietuši no vardarbības ģimenē, 11 gadījumos tā bija seksuālā vardarbība. A. Bērziņš norāda, ka no visiem vardarbībā cietušiem bērniem visvairāk bijuši pakļauti emocionālai vardarbībai, kam seko fiziskā un seksuālā varmācība. Šogad ir vērojams vardarbības pieaugums pret bērniem vecumā līdz četriem gadiem, kā arī vecuma grupā no 7 līdz 12 gadiem. "Varētu teikt, ka tas ir saistīts ar ģimeņu materiālo stāvokli, tomēr nezinu, kādam tam ir jābūt, lai cilvēks par to sistu bērnu? Emocionālā spriedze ģimenēs ir ļoti liela," saka A. Bērziņš.

Depresija, bezdarbs būtiski ietekmē situāciju ģimenēs. Daudzi cilvēki ir bez darba, viņiem zūd ne tikai motivācija kaut ko darīt, mainīt savā dzīvē, bet arī morāles normas, vērtību izpratne, kas ir pieņemams un kas nav, kas ir likumīgi un kas ir noziegums, arī attiecībā uz vardarbību pret bērniem, secina bērnu aizstāvji. To var ikdienā redzēt rehabilitācijas centros. "Viss ir sagriezies kājām gaisā," saka rehabilitācijas centra direktore.

***

UZZIŅAI

2010. gada pirmajā ceturksnī rehabilitācijas centros palīdzību saņēmis 461 bērns, no tiem pret 417 vardarbība notikusi ģimenē:

- no seksuālās vardarbības cietuši 32 bērni

- no fiziskās – 47

- no emocionālās – 178

- kombinēta vardarbība (vairāki vardarbības veidi uzreiz) – 111

- novārtā pamešana, nerūpēšanās par bērnu – 93 gadījumi

Svarīgākais