Raidījums: Valsts valodas prasmes apliecinošas apliecības tirgotas Daugavpilī

© Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

4.lapa

VISC ekspertu sastāvā nav Stopiņu pamatskolas latviešu valodas skolotājas Ilzes Demčenko. Tomēr arī viņai ir piemērots aizdomās turētās statuss KNAB sāktajā kriminālprocesā. Viņas advokāte "de facto" apstiprināja, ka skolotājai piemērots liegums tikties ar konkrētām personām un viņai tiek inkriminēta līdzdalība shēmā. Ar izmeklēšanu Demčenko sadarbojas un liecības sniedz.

Cik sarežģīts ir eksāmens, kas jānokārto, lai varētu pretendēt uz pastāvīgo uzturēšanas atļauju? Ne pārāk, uzskata VISC Valsts valodas prasmes pārbaudes nodaļas vadītāja Anta Lazareva: "A2 nav pārmērīgi augstas prasības. Tātad, cilvēkam ir galvenokārt jāspēj par sevi sniegt informācija, jāspēj par saviem tuviniekiem vai draugiem īsa informācija sniegt. Viņam, piemēram, jāprot uzrakstīt īsas personiskas vēstules. Šīs prasības nav pārāk lielas."

Lazareva atzina, ka notikušais met ēnu uz visiem pārējiem ekspertiem un arī uz VISC kā iestādi. Filmēšana eksāmenu laikā nenotiek, tomēr viņai esot grūti saprast, kā komisijas locekļi var ietekmēt rezultātu, jo rakstiskā daļa tiek vērtēta centralizēti, bet mutvārdu daļa tiek saglabāta audioierakstā, kuru nākotnē kāds var noklausīties atkārtoti.

Tomēr KNAB priekšnieka Straumes skaidrojums liecina - risinājums, kā to apiet, bija vienkāršs: "Mehānismi, procedūras, kā tas tika darīts, ir vairākas. Minēšu vienu, kas uz doto brīdi izmeklēšanai, manuprāt, īpaši nevarētu traucēt. Tā ir viltotu dokumentu izmantošana, uz eksāmenu ierodoties personai, kas ir cita persona."

Vai šādu viltvāržu nepamanīšana varētu būt eksāmena komisijas locekļu vai sekretāra ļaunprātīga rīcība, KNAB priekšnieks nekomentē. Tomēr nav izslēgts, ka apliecību tirgošana notikusi arī iepriekš, tāpēc par riskiem ir informēta arī Drošības policija, saka Straume: "Šis jautājums ir komplekss. Šeit vairāk, kāpēc birojs gribēja pievērst uzmanību, ir tas, ka tas savā ziņā ir arī valsts drošības apdraudējums. Nekavējoties pēc tam, kad izmeklēšanas darbības bija pabeigtas un bija iegūta izsmeļošāka informācija, kas ir noticis, kā šīs iespējami noziedzīgās darbības ir bijušas veiktas, tika noinformēta arī atbildīgā valsts drošības iestāde."

Kriminālprocess šobrīd ir uzsākts pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem. Panti par prettiesiska labuma pieņemšanu un došanu KNAB lietās figurē visai bieži. Citādi ir ar pirms dažiem gadiem Krimināllikumā iekļauto normu "ļaunprātīga nodrošināšana ar iespēju likumīgi iegūt tiesības uzturēties Latvijas Republikā". Gadījumos, kad bijis mantkārīgs nolūks, darbojusies grupa vai izpalīdzēts vairākām personām likumā paredzēts sods līdz pat pieciem gadiem cietumā.

Paralēli KNAB sāktajam kriminālprocesam, VISC ir uzsācis savu dienesta pārbaudi, lai izvērtētu arī ierēdņu rīcību un mazinātu korupcijas riskus nākotnē. To plānots pabeigt divu nedēļu laikā.