Latvijas dzelzceļš sociālā kampaņā meklē balsi, kas glābs dzīvības

© Kaspars Krafts/ F64 Photo Agency

Turpinot šīs vasaras sākumā uzsākto sociālo kampaņu par drošību un mobilo tehnoloģiju lietošanu dzelzceļa tuvumā, sākoties jaunajam mācību gadam, VAS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) aicina ikvienu iesaistīties un kļūt par jaunās kampaņas “balsi”. Nolūkā samazināt negadījumu skaitu uz sliedēm un pievērst sabiedrības uzmanību drošai dzelzceļa sliežu šķērsošanai un rīcībai to tuvumā, kampaņas “Atmet telefonu un dzīvo!” ietvaros ikvienam ir iespēja pievienot savu drošības aicinājumu interneta vietnē www.atmettelefonu.lv.

LDz drošības kampaņas ietvaros savus drošības vēstījumus jau sagatavojuši LDz prezidents Edvīns Bērziņš un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki - Katrīne Pasternaka, Armands Simsons un Kaspars Ozoliņš, kas ar savu balsi radio un sociālajos tīklos aicinās būt uzmanīgiem dzelzceļa tuvumā.

No šodienas ikviens var pievienot arī savu drošības vēstījumu un, iespējams, glābt kādu dzīvību. Drošības aicinājumus platformā www.atmettelefonu.lv var pievienot līdz 22.septembrim. Vienlaikus vietnē var balsot par savu, draugu, paziņu un citu cilvēku pievienotajiem vēstījumiem - pieci populārākie drošības vēstījumi tiks ierakstīti un atskaņoti radio ēterā. Tādējādi ikviens var kļūt par LDz drošības kampaņas “Atmet telefonu un dzīvo!” balsi.

Katrīne Pasternaka, aktrise: “Ikdienā, šķērsojot dzelzceļa pārbrauktuvi, nereti gribējies uzsaukt: “Apstājies! Esi uzmanīgs!” - tik daudz bīstamu situāciju, kur cena var būt pārāk augsta. Un tas viss neatbildēta zvana, īsziņas vai sociālo tīklu ziņojuma dēļ. Manuprāt, ir ļoti svarīgi vērst iedzīvotāju uzmanību uz iespējamiem riskiem saistībā ar tehnoloģiju lietošanu vietās, kas rada drošības riskus. Ikvienā balsī ir savs spēks, ikvienā vārdā ir sava īpašā enerģija. Apvienojot to unikālos drošības vēstījumos, mums ir iespēja aicināt iedzīvotājus būt uzmanīgiem, apdomīgi lietojot modernās tehnoloģijas - būt šeit un tagad, pārvietoties droši.”

Kopš gada sākuma Latvijā uz dzelzceļa jau noticis 21 negadījums, kopumā traumēti 23 cilvēki, bet 15 no tiem gājuši bojā. Savukārt 2016. gadā Latvijā kopumā reģistrēti 28 negadījumi dzelzceļa satiksmē, kuros cieta 28 cilvēki, no tiem 24 gāja bojā.

LDz prezidents Edvīns Bērziņš: “Kopš 2010.gada “Latvijas dzelzceļam” ir izdevies samazināt negadījumu un bojāgājušo skaitu gandrīz divkārt. Tas ir liels darbs, taču joprojām saskaramies ar negadījumiem, kuru cēlonis ir salīdzinoši vienkārša un šķietami nevainīga neuzmanība - tai skaitā neapdomīga mobilo tehnoloģiju lietošana dzelzceļa tuvumā. Tāpēc mums ir svarīgi runāt par šiem jautājumiem un aicināt līdzcilvēkus darīt to pašu - ar saviem aicinājumiem uzrunāt arī citus būt uzmanīgiem un nelietot mobilās tehnoloģijas dzelzceļa sliežu tuvumā un šķērsojot tās.”

LDz, SKDS un profesora Ivara Austera pavasarī veiktais pētījums par Latvijas iedzīvotāju uzvedību dzelzceļa tuvumā tika noskaidrots, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka lietot mobilās tehnoloģijas dzelzceļa tuvumā ir riskanti. Vienlaikus gandrīz 40% aptaujāto ir gadījies nokļūt riskantā situācijā, lietojot mobilās ierīces un tādejādi savlaicīgi nepamanot apdraudējumu, piemēram, šķērsli un citus satiksmes dalībniekus.

Pētījumā parādās saistība starp riskantu uzvedību un mobilo tehnoloģiju lietošanas ilgumu. Tie, kuri aktīvo lieto mobilās tehnoloģijas vairāk par četrām stundām dienā, biežāk uzskata sevi par riskētājiem, bet tie, kas stundu vai mazāk - ka nav aizrautīgi un neriskē.

Starp aptaujātajiem mobilās tehnoloģijas visvairāk lieto jaunieši vecumā līdz 24 gadiem - 36% jauniešu aktīvi izmanto dažādas ierīces vairāk par četrām stundām dienām un no tiem 7% pat astoņas stundas un vairāk.

Tādēļ sociālās drošības kampaņas “Atmet telefonu un dzīvo!” ietvaros LDz organizēs regulāras izglītojošas aktivitātes un kopā ar drošības ekspertiem apmeklēs Latvijas skolas , īpaši akcentējot atbildīgu mobilo tehnoloģiju lietošanu.

Svarīgākais