Lai risinātu nolietoto riepu apsaimniekošanas jomā konstatētās problēmas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno atteikties no ražotāja atbildības sistēmu piemērošanas šajā jomā, kā arī pastiprināt kontroli to uzglabāšanas vietās, informēja ministrijā.
Kontroli par atļaujas nosacījumu ievērošanu plānots pastiprināt gan nolietoto riepu, gan citu atkritumu uzglabāšanas vietās.
Valsts vides dienesta (VVD) rīcībā esošā informācija liecina, ka 2016.gada otrajā pusē Latvijā konstatēta nolietoto riepu uzkrāšanās. Lai stimulētu komersantu interesi par riepu pārstrādi, no 2017.gada 1.janvāra dabas resursu nodoklis par riepām tika divkāršots un šobrīd sasniedz 660 eiro par tonnu. Tāpat no šī gada ir mainīta sistēma dabas resursu nodokļa atbrīvojumu administrēšanai un mainīti nosacījumi tā atmaksai, dodot lielākas pilnvaras VVD kā pārraugošajai institūcijai. Līdz ar to, konstatējot pārkāpumu, VVD var atcelt piemēroto atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa, skaidro ministrijā.
Attiecībā Starta ielu, kur vairākās teritorijās nelegāli tiek uzglabātas nolietotās riepas, VVD atkritumu pārstrādes operatoram SIA "Riepu bloki" ir izdevis rīkojumus veikt riepu izvešanas un pārstrādes piespiedu izpildi. Tāpat VVD ir izteicis brīdinājumu "Riepu bloki" par ražotāja atbildības sistēmas darbības apturēšanu, jo komersants nenodrošinās nolietoto riepu reģenerāciju.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) izsaka pateicību par aktivitāti, informējot par pārkāpumiem un aicina to darīt arī turpmāk. "Tas mums un VVD inspektoriem ir liels atbalsts, lai atklātu šādas nelegālas atkritumu uzglabāšanas vietas un tās likvidētu," pauž ministrs.
F64
Ik gadu Latvijas tirgū nonāk aptuveni 20 tūkstoši tonnu riepu, kas tiek apsaimniekotas ražotāju atbildības sistēmās. Tomēr nolietoto riepu pārstrāde un reģenerācija nenotiek pietiekamā apjomā, tādēļ riepas uzkrājas savākšanas laukumos.
Kā ziņots, VVD uzņēmumam "Riepu bloki" par riepu uzglabāšanu neatļautā daudzumā piemērojusi papildu soda sankciju 5000 eiro apmērā. 4.augustā VVD inspektori apsekoja komersanta teritoriju Starta ielā 8, Rīgā, un konstatēja, ka pieprasītā riepu izvešana notiek ļoti lēni. Uzņēmuma darbinieki nevarēja sniegt informāciju, cik daudz riepu un to bloku jau izvests. VVD uzņēmumam sākotnēji piemēroja 1500 eiro sodu.
Savukārt uzņēmuma direktors Aivars Grūbe ceturtdien medijiem atzina, ka uzņēmums nolēmis iepirkt vēl riepas, jo pretējā gadījumā riepu daudzums nav pietiekams, lai tās varētu izdevīgi nodot pārstrādei. Grūbe atzina, ka Starta ielā 7 uzkrātās riepas pieder viņa pārstāvētajam uzņēmumam. Grūbe sacīja, ka uzkrātās riepas pārstrādei iespējams nodot ārvalstīs, taču, lai veiktu šādu darījumu, pārstrādes uzņēmumi pieprasa lielāku pārvedamo riepu daudzumu.
Grūbe arī uzskata, ka "Riepu blokiem" iepriekš uzliktā piespiedu nauda 1500 un 5000 eiro apmērā nepalīdz atrisināt jautājumu, ko ar šīm riepām darīt tālāk. Viņš uzsvēra, ka papildus piespiedu naudas piemērošanas gadījumā uzņēmums pasludinās maksātnespēju, līdz ar ko abu nelegālo riepu krāvumu aizvākšana un pārstrāde būs jāuzņemas valstij.