Latvija pret Taivānas pilsoni Caju Sjaņdaju jeb Aleksu Caju noteikusi finanšu ierobežojumus par viņa saistību ar Ziemeļkorejas īstenoto kodolprogrammu un politisko režīmu, liecina oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētā informācija.
1945.gadā dzimušais Taivānas pilsonis ir kompāniju "Trans Merits Co. Ltd" un "Global Interface Company Inc" vadītājs.
Kā norādīts publikācijā "Latvijas Vēstnesī", ar šo kompāniju starpniecību Cajs sniedzis finanšu un materiālu palīdzību "Korea Mining Development Trading Corporation", lai sekmētu Ziemeļkorejas politiskā režīma stiprināšanu, kā arī tādu programmu attīstību, kuras saistītas ar masu iznīcināšanas ieročiem, tai skaitā ar kodolieročiem un ballistiskajām raķetēm.
Ministru kabineta rīkojumu "Par finanšu ierobežojumu noteikšanu attiecībā uz subjektiem, kas saistīti ar Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas īstenoto kodolprogrammu un politisko režīmu" 31.jūlijā parakstījis Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (V) vietā.
Kā aģentūrai LETA norādīja Ārlietu ministrijā (ĀM), Ministru kabineta noteikumi un rīkojums ir izstrādāti, pamatojoties uz Starptautisko un nacionālo sankciju likuma 11.panta trešajā daļā noteikto deleģējumu un nacionālās sankcijas Latvija ir noteikusi pirmo reizi. Tāpat ministrijā skaidroja, ka pret Caju ir piemēroti finanšu ierobežojumi, jo atbilstoši Latvijas kompetento iestāžu rīcībā esošajai informācijai, subjekts ar savām darbībām veicina Ziemeķorejas īstenoto kodolprogrammu un atbalsta Ziemeļkorejas politisko režīmu, tādējādi apdraudot drošību ne tikai Āzijas reģionā, bet arī globāli.
2013.gadā Cajs tika aizturēts Igaunijā, kur atradās atvaļinājumā kopā ar sievu. Četrus mēnešus vēlāk viņš tika izdots ASV, kur 2015.gadā tika notiesāts uz diviem gadiem cietumā par iekārtu eksportēšanu, neskatoties uz aizliegumu nodarboties ar jebkādu uzņēmējdarbību ASV.
ASV Cajam šādu aizliegumu piemēroja 2009.gadā par saistību ar Ziemeļkorejas ieroču iepirkumiem.
Saskaņā ar ASV datiem Alekss Cajs un viņa dēls Gerijs Cajs, kura ķīniešu vārds ir Cajs Juisjuņs, piedalījušies preču un ierīču eksportēšanā, kuras iespējams izmantot masu iznīcināšanas ieroču izgatavošanai. Viņi šim nolūkam izmantojuši trīs Taivānā bāzētas firmas - "Global Interface Company Inc.", "Trans Merits Co. Ltd." un "Trans Multi Mechanics Co. Ltd.".
Cajs ar šādu biznesu nodarbojies kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem.
Taivānas prokuratūra 2008.gadā apsūdzēja Caju par transportēšanas pavadzīmju viltošanu un ierobežotas pieeajmības materiālu nelegālu piegādāšanu Ziemeļkorejai.