Ātrgaitas interneta 5G tehnoloģija prototipu līmenī varētu būt jau nākamgad – uz Latvijas simtgadi, paredz SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) prezidents Juris Binde. Savukārt komerciālai lietošanai šīs tehnoloģijas varētu būt pieejamas 2020. gadā.
Latvijas Mobilais telefons (LMT) pirmo ar 5G tehnoloģiju savietojamo mobilo sakaru bāzes staciju Latvijā uzstādīja jau pavasarī Latvijas Universitātes jaunajā Dabaszinātņu centrā Torņakalnā. Nule kā uzņēmums Latvenergo teritorijā Ventspils ielā LMT tīklā izmēģināja Nokia darbam 5G gatavu bāzes staciju ar jaunāko programmatūru, uzstādot reālajā dzīvē (nevis laboratorijas apstākļos) Baltijas mobilā interneta ātruma rekordu - 930 Mbps, ierindojot Latviju starp pasaules līdervalstīm mobilā tīkla sasniegumos ceļā uz 5G.
«Piektās paaudzes jeb 5G tehnoloģija nav tā pati ceturtās paaudzes tehnoloģija uzlabotā variantā, piemēram, 4+ vai 4,5G . Veiktspējīgo ātrgaitas interneta piektās paaudzes programmatūru veido jauna un atšķirīga tehnoloģija. Tā no 4G atšķiras gan pēc struktūras, gan pēc tehnoloģijas. 5G raksturo datu pārraides ātrums pat līdz 10 gigabitiem sekundē, kas šobrīd izklausās neticami, bet pēc pāris gadiem industriālie klienti to varēs izmantot ikdienā. Otrs, ne mazāk svarīgs, faktors ir tā sauktā aizture. Ja šobrīd datu pārraidē tā lielākoties ir 10 līdz 30 milisekunžu atkarībā no tīklu noslodzes, tad piektajai paaudzei aizture būs tikai viena milisekunde. Tas nozīmē, ka reālā laikā varēs vadīt dažādas iekārtas, piemēram, attālināti veikt medicīniskas manipulācijas, glābšanas darbus. Mākslīgā intelekta iespējas brīvu autostāvvietu atrašanai, viedie risinājumi sociālajā aprūpē ir tikai daži no pakalpojumiem, ko tuvā nākotnē nodrošinās 5G internets. Piektās paaudzes mobilie sakari ir industriāls tīkls, ko tiešā veidā iedzīvotāji neizmantos. Savukārt tehnoloģiskās iespējas, kas tiks realizētas caur šo tīklu, neapšaubāmi skars jebkuru sabiedrības locekli,» Neatkarīgajai uzsvēra J. Binde.
Arī raķetei, ko ir plānots palaist kosmosā uz Latvijas simtgadi, būs vajadzīgi 5G sakari, jo tā startēs nevis no zemes, bet gan no platformas 30 kilometru augstumā. Tāpat raķete būs aprīkota ar kameru, kas nodrošinās tiešraidi. J. Binde cer, ka LMT uz to laiku jau varēs piedāvāt 5G pilotprojekta līmenī un Zinātkāres centrs ZINOO, palaižot raķeti kosmosā, būs viens no pirmajiem, kas praktiski izmēģinās 5G priekšrocības.
«Patlaban notiek visi sagatavošanas darbi, lai nodrošinātu veiksmīgu 5G tehnoloģijas ieviešanu. Aprīkojums 5G ieviešanai pašreiz vēl ir attīstības posmā - notiek prototipa un standartu izstrāde,» skaidroja J. Binde.
Par 5G ieviešanu domā arī citi mobilo sakaru operatori.
Bite tehniskais direktors Gints Butens uzskata, ka pašlaik mobilo operatoru izmantotā 4G tehnoloģija spēj apkalpot visu datu plūsmu, taču nākotnes prognozes liecina, ka būs nepieciešama krietni lielāka datu pārraides jauda, ko varēs nodrošināt tieši 5G. «Tādējādi, lai arī 5G tehnoloģijas standarts vēl ir izstrādes procesā, pāreja uz 5G ir tikai laika jautājums,» uzsver G. Butens.
Soli tuvāk 5G tīkla ieviešanai Bite spēra pērn rudenī, noslēdzot sadarbības līgumu ar Huawei par 5G tīkla ieviešanu Latvijā un uzstādot 4,5G bāzes staciju. Savukārt pavasarī uzņēmums iegādājas telekomunikāciju uzņēmumu Unistars, kas ļauj iegūt piekļuvi 5G frekvencei.
«5G tehnoloģija ir būtisks lēciens uz priekšu datu pārraides kvalitātē - tā nozīmē ne tikai lielāku ātrumu, bet arī stabilitāti un kapacitāti kā tādu. Līdz ar šīs tehnoloģijas attīstību uzņēmumiem pavērsies jaunas iespējas produktu un pakalpojumu izstrādē un nodrošināšanā,» teica G. Butens.
Tele2 tehnoloģiju direktors Igaunijā Ervīns Kampāns prognozē, ka 5G kā pilnvērtīgs komercprodukts būs pieejams 2020. gadā. Pērn Igaunijā Tele2 sadarbībā ar Nokia, testējot 5G tehnoloģijas, interneta ātrums sasniedza 4,5 gigabitus sekundē. «Protams, varam diskutēt par ierīcēm un veidiem, kur un kā tiek uzstādīts ātruma rekords - laboratorijā uz bāzes stacijas prototipa vai ar programmatūras palīdzību testa režīmā tīklā. Taču šobrīd ir ļoti maz reālu iekārtu, kas atbalsta šīs tehnoloģijas, līdz ar to testa ātrumi iedzīvotājiem nesniedz reālu labumu,» uzsvēra E. Kampāns. Tele2 Latvijā 5G ātruma testus vēl nav veicis.