Krievijas militāro mācību "Zapad" laikā ASV Baltijā dislocēs 600 karavīrus

© SCANPIX

Krievijas militāro mācību "Zapad 2017" laikā rudenī ASV nosūtīs uz Baltijas valstīm papildu 600 karavīrus, piektdien intervijā aģentūrai "Reuters" paziņojis ASV bruņoto spēku komandieris Eiropā ģenerālleitnants Bens Hodžess.

"Kad [Krievija] iegāja Krimā, tas notika uz kaujas mācību fona. Kad viņi iegāja Gruzijā - tās bija mācības," norādīja Hodžess, piebilstot, ka Krievijas vēsture ir pilna ar gadījumiem, kad tā nav ievērojusi noslēgtās vienošanās.

Hodžess, kurš Polijā piedalījās NATO militārajās mācībās, sacīja, ka viņš, tāpat kā Lietuva, ir nobažījies, ka Krievijas militārie manevri varētu novest pie provokatīvām darbībām pie Baltijas valstu robežām.

SCANPIX

Viņš paziņoja, ka ASV nosūtīs uz Baltijas valstīm trīs gaisa spēku vienības ar kopumā apmēram 600 karavīriem, kas paliks Baltijā līdz Krievijas militāro mācību beigām.

Krievijas bruņoto spēku mācības "Zapad-2017" notiks gan Krievijā, gan Baltkrievijā. Saskaņā ar NATO aprēķiniem, "Zapad 2017" piedalīsies līdz 100 000 karavīru, potenciāli tās padarot par lielākajām Krievijas armijas mācībām kopš 2013.gada. Amatpersonas pieļauj, ka Krievijas mācībās varētu tikt iesaistīti arī kodolieroči.

Lietuvas amatpersonas ir atzinušas, ka agrāko mācību "Zapad" laikā cita starpā slīpētas potenciālas iemaņas okupēt Lietuvas dienviddaļu, tādējādi nogriežot NATO spēkiem vienīgo sauszemes ceļu uz Baltijas valstīm. Krievija arī kritizēta par to, ka nav atklājusi reālo šajās mācībās iesaistīto karavīru un tehnikas vienību skaitu. Lietuvas izlūkdienesti vērtējuši "Zapad-2017" kā šā gada galveno apdraudējumu Lietuvas drošībai.

Iepriekšējo reizi mācības "Zapad" notika 2013.gadā, un saskaņā ar Maskavas un Minskas sniegtajām ziņām tajās piedalījās aptuveni 10 000 karavīru.

Vienlaikus ar "Zapad 2017" mācībām rudenī notiks trīs ASV militārās mācības - Zviedrijā, Polijā un Ukrainā.

Latvijā

Iekšlietu ministrija (IeM) rosinās valdību atļaut VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) uzņemties 63 241 806 eiro lielas finansiālās saistības tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanai un būvniecībai uz Latvijas un Krievijas ārējās sauszemes robežas, liecina IeM sagatavotais ierobežotas pieejamības ziņojums.