Pārciešot dramatiskas izmaiņas, likumprojekts, kas sākotnēji tika radīts, lai aizliegtu dzīvnieku izmantošanu cirkā, beidzot tiks nosūtīts izskatīšanai Saeimā galīgajā lasījumā. Saskaņā ar pēdējo likumprojekta redakciju dzīvniekus cirkā varēs izmantot, ja to būs atļāvis Ministru kabinets.
Trešdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija atbalstīja ieceri aizliegt cirka izrādēs izmantot dzīvniekus, izņemot tos, kas būs minēti valdības izveidotajā sarakstā.
Komisijas deputāti vienojās, ka Ministru kabinetam izveidot šādu izņēmumu sarakstu vajadzēs līdz gada beigām, savukārt aizliegums izmantot cirkā citus dzīvniekus stāsies spēkā no nākamā gada 1. jūlija.
Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs 2015. gadā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests.
Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem normatīvajos aktos.
Daudzās Eiropas valstīs savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta. Tāpēc, balsojot par likumprojektu pirmajā lasījumā, deputāti neredzēja šķēršļus to atbalstīt, jo vairāk tāpēc, ka saskaņā ar sākotnējo ieceri lauksaimniecības vai mājas dzīvnieku - cūku, kaķu un zirgu - izmantošana cirkā joprojām būtu atļauta.
Par likumprojektu atbildīgās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja biedrs Ingmārs Līdaka šo likumprojektu atbalstīja, jo viņam šķiet, ka cirkā savvaļas dzīvniekus kariķē. «Tam lācim liek braukt ar riteni, ko viņš dara neveikli, sliktāk par cilvēku, mēs par to smejamies. Vēl viņam uzvelk kaut kādus bruncīšus, un arī par to mēs smejamies. Cirks nemāca cienīt dzīvnieku,» saka ilggadējais Rīgas Zooloģiskā dārza darbinieks.
Likumprojektam, tā pretinieku un atbalstītāju piketu pavadītam, virzoties pa varas gaiteņiem, pateicoties Saskaņas frakcijas deputātes Jūlijas Stepaņenko iniciatīvai, tajā tika iekļauts priekšlikums, kas noteica, ka cirkā varēs izmantot gan lauksaimniecības un mājdzīvniekus, gan tādus savvaļas dzīvniekus, kuri auguši nebrīvē.
Šo priekšlikumu atbildīgā komisija, nokaitinot I. Līdaku, kas tāpēc atteicās no likumprojekta referenta pienākumiem, apstiprināja, taču tas neizturēja Saeimas balsojuma filtru.
Virzot likumprojektu uz trešo lasījumu, sarežģīto pienākumu dalīt dzīvniekus cirkā izmantojamajos un neizmantojamos Saeima mēģinās guldīt uz valdības pleciem.
Latvijas cirkā nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm. Taču šī norma tiks attiecināta gan uz ceļojošajiem cirkiem, kas reģistrēti Eiropas Savienībā un var brīvi pārvietoties tās robežās, gan uz trešo valstu ceļojošajiem cirkiem.